PolskaŚwięto Wojska Polskiego. Uroczysta odprawa wart

Święto Wojska Polskiego. Uroczysta odprawa wart

Wygraliśmy w 1920 roku, bo wtedy cały naród skupił się wokół wielkiego zadania odbudowy polskiej sił zbrojnej i obrony świeżo odzyskanej niepodległości - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Święta Wojska Polskiego i 92. rocznicy bitwy warszawskiej.

Święto Wojska Polskiego. Uroczysta odprawa wart
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

- W kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku (...) nasze serdeczne myśli i wdzięczne serca kierujemy ku bohaterom sprzed przeszło 90 lat, jak i ku współczesnym polskim żołnierzom, stojącym na straży naszej suwerenności i bezpieczeństwa - mówił Komorowski.

Jak podkreślił, wielkość zwycięstwa z 1920 roku "zbudowała wzorzec, który przymierzamy do współczesności". - Słusznie pamiętamy o sile ducha i sile moralne, które było jednym z fundamentów tamtego sukcesu - zaznaczył Komorowski. Jednak - jak powiedział - "wygraliśmy, bo wtedy cały naród skupił się wokół wielkiego zadania odbudowy polskiej sił zbrojnej i obrony świeżo odzyskanej niepodległości". - Wtedy potrafiliśmy w imię nadrzędnej racji stanu odrzucić na bok większość różnic i podziałów. Wtedy racja stanu skutecznie ograniczyła racje partyjne. Liczyła się Polska i nasz wspólny, ogólnonarodowy interes - zwrócił uwagę prezydent.

Jak mówił Komorowski, wygraliśmy bitwę z 1920 roku także dlatego, bo "nie byliśmy wtedy sami". - Nasze aspiracje i naszą walkę wspierały zwycięskie demokracje zachodu, zwłaszcza Francja - wspominał prezydent.

Zwrócił też uwagę, że nawet w tak trudnym okresie, początków naszej niepodległości, "polskim siłom zbrojnym naród zapewnił odpowiednie wyposażenie, odpowiednie uzbrojenie". - Pod wieloma względami nowoczesne, jak na tamte czasy wyposażenie miało, obok siły ducha, decydujące znaczenie dla ostatecznego wyniku wojny - mówił prezydent. Wspomniał w tym kontekście m.in. o dostarczonych przez Francję czołgach oraz "rewelacyjnym polskim wywiadzie i supernowoczesnym jak na tamte czasy systemie podsłuchu". - Wygraliśmy dzięki wysokim kwalifikacjom naszej kadry oficerskiej - dodał Komorowski.

Uroczysta odprawa wart

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie rozpoczęła się uroczysta odprawa wart z okazji święta Wojska Polskiego i 92. rocznicy bitwy warszawskiej.

Na pl. Piłsudskiego przybyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, marszałek sejmu Ewa Kopacz, przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz kierownictwo MON i najwyżsi dowódcy armii z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysławem Cieniuchem.

Scenariusz uroczystości przewiduje m.in. apel pamięci oręża polskiego, salut 12 wystrzałów armatnich oraz składanie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Na zakończenie pododdziały reprezentacyjne mają przedefilować przez pl. Piłsudskiego, a następnie przemaszerować ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Al. Jerozolimskimi do Muzeum Wojska Polskiego.

Ci, którzy na pl. Piłsudskiego przyszli pół godziny wcześniej mogli posłuchać koncertu i zobaczyć pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej.

Festyn żołnierski i pokaz sprzętu wojskowego

Po zakończeniu uroczystości do wieczora w stolicy ma trwać festyn żołnierski, połączony z pokazami sprzętu i wyposażenia wojskowego, prezentacjami grup rekonstrukcyjnych, serwowaniem dań kuchni polowej i koncertami. Chętni mogą też oddać krew w ambulansie przy ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Sprzęt i uzbrojenie wojskowe warszawiacy mogą oglądać już od rana. Najcięższe eksponaty jak zwykle zgromadzono na pl. Piłsudskiego. Są tam m.in. kołowy transporter opancerzony Rosomak, samobieżna 152-mm armatohaubica Dana, wyrzutnia rakietowa Langusta oraz wozy dowodzenia na podwoziach ciężarówek i samochody Humvee i Honker.

Z kolei wzdłuż Al. Jerozolimskich, między rondem de Gaulle'a a Muzeum Wojska Polskiego, można oglądać głównie indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy, wyrzutnie rakiet Grom i Spike, robota do rozminowania i sprzęt nurków. Oddzielne stoisko z własnym wyposażeniem wystawili też żołnierze Wojsk Specjalnych. Natomiast na dziedzińcu muzeum prezentują się członkowie grup rekonstrukcyjnych. W tym miejscu, a także na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza ustawiono też sceny, na których odbędą się koncerty.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)