Święto Purim - żydowski karnawał
W czwartek żydowskie święto Purim - odpowiednik karnawału. Towarzyszą mu fantazyjne stroje, a
także bale maskowe. Zabroniony jest post i zawodzenie
pieśni żałobnych. W trakcie uczty odbywają się występy
artystyczne, loteria fantowa oraz bale.
20.03.2008 | aktual.: 20.03.2008 12:53
Z tej okazji w synagogach i gminach żydowskich wielu polskich miast (m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku) odbędzie się wiele imprez kulturalnych i zabaw. W święto Purim podczas zabaw, można zobaczyć społeczność żydowską poprzebieraną w kolorowe stroje karnawałowe.
Świętowanie rozpoczyna się w wieczór poprzedzający obchody święta czytaniem Księgi Estery oraz śpiewaniem pieśni religijnych. Gdy lektor dochodzi do wzmianki o nikczemnym Hamanie, rozpoczyna się wielka wrzawa, tupanie, terkotanie kołatkami i grzechotkami. Od tej chwili przez dwa dni trwa radosny nastrój.
Wieczorem w dzień święta urządza się ucztę, która trwa do późnych godzin nocnych. Nadużywanie alkoholu w czasie wieczerzy to niemal religijny obowiązek.
Z okazji święta wypieka się tzw. uszy Hamana - ciasteczka w kształcie rożków, przygotowuje się smaczne potrawy i dobre wino, wysyła do krewnych i znajomych upominki, najczęściej smakołyki, a biednych obdarza się żywnością i pieniędzmi.
Święto Purim upamiętnia uratowanie Żydów przed zagładą w byłym imperium perskim.
Tradycja święta sięga 482 r. p.n.e., kiedy to król perski Achaszwerosz za namową swego namiestnika Hamana, któremu Żyd Mordechaj nie chciał oddać czci boskiej, wydał dekret o zagładzie wszystkich Żydów.
W obronie rodaków wystąpiła metresa króla, piękna Żydówka Estera, powiadomiona o dekrecie przez samego Mordechaja, który był jej krewnym. Król unieważnił dokument, kazał powiesić Hamana i jego synów, Mordechaja zaś uczynił swym pierwszym ministrem. Według biblijnej Księgi Estery, dekret o zagładzie Żydów nosi datę 13 adara i wówczas to Mordechaj wyciągnął los (co do swej przyszłości), czyli "pur" po hebrajsku, w liczbie mnogiej - "purim". Stąd pochodzi nazwa święta.