Trwa ładowanie...
d28d1kf

Święto Konstytucji 3 maja. Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

- Konstytucję 3 maja uchwalono w imię niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu. - Myślimy o tym jako obywatele Polski, dziś na powrót wolnej, niepodległej, suwerennej, opartej na własnej Konstytucji, która wszystkich nas obowiązuje - dodał. - W obecnym trudnym czasie potrzebujemy ładu, porządku, jedności, które chroni i zabezpiecza Konstytucja – po to, aby państwo mogło dalej sprawnie przeciwdziałać epidemii - mówił.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 3 maja
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 3 maja (Kancelaria Prezydenta RP)
d28d1kf

Święto 3 maja upamiętnia rocznicę uchwalenia Konstytucji z 3 maja 1791 roku - pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej.

Z uwagi na epidemię koronawirusa oficjalne obchody 3 maja są symboliczne. Tego dnia prezydent Andrzej Duda tradycyjnie wręcza odznaczenia państwowe w Pałacu Prezydenckim. Zamiast okolicznościowego przemówienia, które głowa państwa wygłasza co roku na Placu Zamkowym, wyemitowano orędzie.

- Witaj, majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie. Uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie - rozpoczął swoje przemówienie prezydent Andrzej Duda.

d28d1kf

Przypomniał, że trzy pierwsze dni maja to święta odnoszące się do wartości "najważniejszych dla tożsamości narodowej Polaków". Przypomniał, że pierwszy dzień maja poświęcony jest pracy, drugi - Polonii i Polakom za granicą, a trzeci - Konstytucji 3 maja.

- To jeden z tych dni w naszym kalendarzu, kiedy szczególnie mocno uświadamiamy sobie olbrzymią wartość, jaką dla narodu ma własne, suwerenne państwo. Przypominamy sobie patriotyczny zryw naszych przodków, którzy u schyłku XVIII wieku podjęli dzieło naprawy RP. Pozostawili nam testament ideowy zawarty w konstytucji z 1791 roku - pierwszej w Europie i drugiej na świecie - powiedział Andrzej Duda.

Obchodzimy dzisiaj 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - przypomniał prezydent. - Ponad wszelką wątpliwość konstytucję uchwalono w imię niepodległości - powiedział. - Myślimy o tym w dniu 3 maja jako obywatele Polski, dziś na powrót wolnej, niepodległej, suwerennej, opartej na własnej konstytucji, która wszystkich nas obowiązuje. Myślimy o tym w szczególnym czasie trwających obchodów jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości oraz obrony i odbudowy odrodzonej II Rzeczypospolitej. Wreszcie, myślimy o tym, gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym od dawna zagrożeniem: z zarazą, światową pandemią koronawirusa - dodał.

Całe orędzie można obejrzeć tutaj:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d28d1kf

Podziel się opinią

Share
d28d1kf
d28d1kf
Więcej tematów