PolskaŚwięto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja


Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że po osiągnięciu szybkiego wzrostu gospodarczego i wejściu do Unii Europejskiej Polsce potrzebne jest uspokojenie sceny politycznej. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie trwa uroczysta odprawa wart dla uczczenia 213 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Święto Konstytucji 3 Maja
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

03.05.2004 | aktual.: 03.05.2004 15:50

W okolicznościowym przemówieniu prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że ogarniamy dziś myślą dwie wielkie daty w naszej historii: maj 1791 roku i maj 2004 roku. Według niego, dziś, choć w zupełnie innych okolicznościach, dokonaliśmy równie historycznego dzieła, wprowadzając Polskę do Unii Europejskiej.

Prezydent dodał, że dziś oddajemy hołd naszym rodzicom, "pokoleniu, które przeszło przez piekło wojen i zsyłek", ktorym nie dane bylo doczekać wolnej Polski. "Spełniamy wasze marzenia, prowadzimy Ojczyznę ku dobrej przyszłości" - podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że musimy zadbać, by z przemian w Polsce mogli skorzystać wszyscy i nie możemy traktować braku pracy jako naturalnej ceny transformacji. "W czasie gdy rozgrzewa się polska gospodarka trzeba schłodzić polską politykę". W tej mierze prezydent wiąże wielkie nadzieje z rządem Marka Belki, który - jak powiedział - chce służyć obywatelom, a nie politycznym grom.

Uroczystej odprawie wart towarzyszyło 12 salw artyleryjskich.

Po uroczystościach na Placu Piłsudskiego prezydent, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i rządu przejdą na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie będą uczestniczyć w podniesieniu flagi Unii Europejskiej. Po południu w Trybunale Konstytucyjnym odbędzie się uroczyste spotkanie z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

Uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 roku ustawa zasadnicza była, po amerykańskiej, drugą na świecie i uważana jest za pierwszą nowoczesną konstytucję w Europie. Pozostawiała ona ustrój stanowy, osłabiając jednak pozycję magnaterii. Rozszerzyła prawa mieszczan, a chłopom obiecywała "opiekę prawa i rządu". Zmniejszyła rolę Senatu, zniosła liberum veto i wolną elekcję; zakazywała zawiązywania konfederacji. Konstytucja umocniła władzę wykonawczą i wprowadziła odpowiedzialność rządu przed Sejmem. Konstytucja 3 Maja stała się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)