Święta w lipcu. Czy pracownicy mogą liczyć na dodatkowe wolne?
Lipiec to czas, w którym wielu pracowników planuje dłuższy wypoczynek. Z tego względu wielu z nich poszukuje informacji na temat świąt ustawowych, zmniejszających miesięczny wymiar pracy. Czy w lipcu osoby zatrudnione mogą liczyć na dodatkowe wolne?
26.06.2023 12:29
Zgodnie z treścią Ustawy o dniach wolnych od pracy, w trakcie roku pracownicy mogą liczyć na 13 dodatkowych dni urlopu. Ostatnie święto, zmniejszające miesięczny wymiar pracy miało miejsce w czerwcu. Z tego względu wiele osób mogło liczyć na długi weekend. Czy w lipcu również nadarzy się okazja do dłuższego wypoczynku?
Święto w lipcu. Pracownicy nie będą zadowoleni
Dni ustawowo wolne od pracy wypadają przy okazji najważniejszych świąt państwowych lub kościelnych. W lipcu wypadnie co najmniej kilka ważnych uroczystości. To m.in. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, wypadający 11 lipca, czy Święto Policji, przypadające 24 lipca. W tym miesiącu obchodzone są także ważne święta kościelne - w tym dwa poświęcone patronom Europy - św. Benedykta z Nursji oraz św. Brygidy. 25 lipca wspominany jest natomiast św. Krzysztof - patron kierowców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chociaż w lipcu nie zabraknie ważnych uroczystości państwowych i kościelnych, żadna z nich nie będzie dodatkowym dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że wymiar czasu pracy nie zostanie pomniejszony i wyniesie 168 godzin.
Święta w lipcu. Niektórzy Polacy pamiętają dzień wolny od pracy
Ustawa o dniach wolnych od pracy została przyjęta w 1951 roku. Zgodnie z pierwotną wersją aktu prawnego, Polacy przez wiele lat mogli liczyć na dodatkowy dzień wolny od pracy, który wypadał 22 lipca. W tym dniu od 1944 roku obchodzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które było największą uroczystością państwową Polski Ludowej. Komunistyczne władze w jego trakcie przypominały o ogłoszeniu Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, czyli tzw. Manifestu Lipcowego, który stwierdzał, że jedynym legalnym źródłem władzy w Polsce jest Krajowa Rada Narodowa.
Święto 22 lipca obchodzono niemal przez pół wieku - ostatni raz w 1989 roku. Rok później, na mocy Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r., Narodowe Święto Odrodzenia Polski zostało zniesione.
Zobacz także