Trwa ładowanie...

Światowy Dzień Wody 2019 - święto walczących o powszechny dostęp do czystej wody

Światowy Dzień Wody jest nowym, ale ważnym świętem. Ustanowiło je Zgromadzenie Ogólne ONZ. Głównym celem Światowego Dnia Wody jest zwrócenie uwagi na niedobór wody na świecie.

Światowy Dzień Wody 2019 - święto walczących o powszechny dostęp do czystej wodyŹródło: iStock.com
d3awsbi
d3awsbi

Światowy Dzień Wody – krótka historia Święta

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Pierwsze obchody Dnia Wody miały miejsce 22 marca 1993 roku. Od 26 lat 22 marca na całym świecie odbywają się szkolenia, prelekcje, wykłady oraz eventy, których głównym tematem jest woda oraz sposoby jej oszczędzania.

Światowy Dzień Wody – 2 mld ludzi bez dostępu do bieżącej wody

W Światowy Dzień Wody podkreślane jest, że dostęp do wody pitnej jest jednym z podstawowych praw człowieka (uznane w 2010 roku). Obecnie około 2,1 mld ludzi na całym świecie (ok. 30 proc. całej populacji) pije wodę z niebezpiecznych źródeł. Połowa z nich zamieszkuje obszar Afryki Subsaharyjskiej (43 kraje na południe od Sahary m.in. Nigeria, Etiopia)
. Jednak problem z brakiem wody doskwiera również Europejczykom. Najnowsze raporty donoszą, że w Europie dostępu do bieżącej wody nie ma 100 mln osób.

Światowy Dzień Wody – racjonalne zarządzanie wodą

Światowy Dzień Wody został ustanowiony, aby uczyć, w jaki sposób zarządzać wodą. Eksperci na całym świecie prowadzą badania, których celem jest opracowanie najlepszych strategii zarządzania wodą. W Światowy Dzień Wody edukowanie na temat wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną jest głównym elementem spotkań i eventów.

Drugim celem Światowego Dnia Wody jest angażowanie ludzi na całym świecie w pracę nad upowszechnieniem dostępu do wody pitnej. Chodzi tu m.in. o akcje budowy studni w Afryce. 22 marca działacze zajmują się również nakłanianiem samorządów, aby dokładały wszelkich starań w celu poprawiania jakości wody i pomocy najuboższym w uzyskiwaniu dostępu do bieżącej wody.

d3awsbi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3awsbi
Więcej tematów