Trwa ładowanie...
dhw88fd

Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona

W środę na całym świecie obchodzony jest Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona. W roku 1997 proklamowała go królowa brytyjska, Elżbieta II.

dhw88fd
dhw88fd

Po raz pierwszy opisał to schorzenie ("drżączkę poraźną") James Parkinson w roku 1817. Co roku - 11 kwietnia - w rocznicę urodzin Parkinsona obchodzony jest na całym świecie dzień osób cierpiących na tę uciążliwą chorobę.

Bezpośrednią przyczyną choroby jest degeneracja komórek nerwowych produkujących neuroprzekaźnik - dopaminę. Objawy pojawiają się, gdy ulegnie zniszczeniu ponad 70% z nich.

Dopamina jest substancją niezbędną do przekazywania sygnałów nerwowych wpływających na czynności ruchowe. Wydzielające ją komórki są ulokowane w istocie czarnej, niewielkiej strukturze znajdującej się w pniu mózgu. Parkinsonizm można leczyć tylko objawowo, to znaczy łagodzić jego objawy metodami neurochirurgicznymi i farmakologicznymi, na przykład stosując leki zwiększające poziom dopaminy w mózgu.

Można również niszczyć obszary mózgu, w których zmiany są przyczyną niepożądanych objawów. Także wszczepianie elektrycznych stymulatorów do mózgu daje poprawę. Metodą budzącą największe kontrowersje jest wszczepianie do mózgu chorego komórek istoty czarnej, pobranych z poronionych płodów. (aka)

dhw88fd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhw88fd
Więcej tematów