Trwa ładowanie...
d1boq5i

Światowe media zaskoczone przesłuchaniem Tuska. Oto, co piszą

O przesłuchaniu Michała Tuska przed komisją śledczą ds. Amber Gold głośno jest nie tylko w Polsce. Całą sprawę zaskakująco chętnie komentują także światowe media. Na co zwracają największą uwagę?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Światowe media zaskoczone przesłuchaniem Tuska. Oto, co piszą
(PAP, Fot: Marcin Obara/ PAP)
d1boq5i

Sprawie środowego przesłuchania Michała Tuska dużo miejsca poświęciły m.in. media w Stanach Zjednoczonych. "Washington Post", "New York Times", czy "ABC News" podkreślają, że syn byłego premiera RP Donalda Tuska przez wiele godzin tłumaczył się z pracy w liniach lotniczych OLT Express.

Firma ta powstała przecież po przejęciu jej udziałów przez byłego szefa Amber Gold Marcina P. "Syn szefa Rady Europejskiej był więc przesłuchiwany jako świadek w sprawie jednego z największych skandali finansowych w historii kraju" – zaznacza "New York Times".

   abcnews.go.com

Tusk: to była lipa

d1boq5i

"Nielegalna działalność była prowadzona w latach 2009-2012, czyli dokładnie wtedy, gdy premierem był Donald Tusk. Około 19 tys. osób – głównie starszych – zostało wtedy pozbawionych 850 milionów złotych ich oszczędności" – podkreśla amerykańska prasa.

Pojawia się więc przypuszczenie, że ówczesny szef rządu mógł mieć świadomość tego, iż Amber Gold to spółka o charakterze przestępczym. W tym miejscu warto przypomnieć najchętniej komentowane wczoraj słowa Michała Tuska, który podczas przesłuchania stwierdził, że razem z ojcem wiedzieli, że OLT Express to była lipa.

Przyznał także, że pracując w firmie Michała P., wiedział o jego przestępczej działalności we wcześniejszych latach.

"Komisja twierdzi, że jej zadaniem jest teraz sprawdzenie, dlaczego rząd Donalda Tuska, instytucje kontroli finansowej i prokuratura nie powstrzymały tej działalności, ani nie ostrzegły ludzi o zagrożeniu. Ustalenia komisji mogą doprowadzić prokuratorów do rozpoczęcia dalszych dochodzeń" – dodają.

   lavanguardia.com

Ciąg dalszy walki PO-PiS?

Hiszpańska "La Varguandia" wskazuje z kolei na drugie dno i przypomina o nieustannym konflikcie na polskiej scenie politycznej. Jako przykład wskazuje sytuację z marca, kiedy odbyło się głosowanie ws. przedłużenia mandatu Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej.

d1boq5i

"Wycofanie się polskiego rządu z poparcia dla swojego obywatela było czymś niespotykanym w historii Unii Europejskiej" – zaznaczają Hiszpanie.

"Donald Tusk jest w trudnej sytuacji"

Niemieckie media dodają, że po zeznaniach Michała Tuska, jego ojciec znalazł się w "trudnej sytuacji". Autor jednego z artykułów zaznaczył, że personalny związek między Amber Gold, a obecnym przewodniczącym Rady Europejskiej jest jasny.

d1boq5i

Portal "Deutschlandfunk" przypomniał też słowa Antoniego Macierewicza, które wygłosił pięć lat temu w Sejmie. Obecny minister obrony mówił m.in., że w Gdańsku stworzono organizację o strukturach mafijnych, a władze Platformy Obywatelskiej musiały o tym wiedzieć.

"Największy wróg polityczny"

Norweski "Hegnar" zauważył, że "zastanawiającym jest fakt, dlaczego przy wiedzy o przestępczej działalności grupy firma mogła działać dalej".

Zwrócił jednak uwagę, że w ocenie sytuacji należy uwzględnić wszystkie aspekty sprawy. Także ten, że wiele osób postrzega przesłuchanie, jako "część wysiłków PiS mających osłabić pozycję Donalda Tuska – ich największego wroga politycznego".

d1boq5i

Podziel się opinią

Share

d1boq5i

d1boq5i
Więcej tematów