Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono iluminację
W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono okolicznościową iluminację.
W ramach akcji społeczno-edukacyjnej zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pod hasłem "Ofiarom stanu wojennego Zapal Światło Wolności", prezydent Rzeczypospolitej Polskiej złożył symboliczny znicz przed Krzyżem Papieskim. Ten znicz, nazwany "Światło Wolności", miał stanowić wyraz pamięci o tych, którzy ucierpieli podczas stanu wojennego.
O godzinie 19.30, w oknach domów, szkół, urzędów, a także w Pałacu Prezydenckiego, pojawiły się zapalone świece. Był to gest pamięci o tych, którzy stracili swoje życie lub w inny sposób doznali krzywdy w wyniku wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wpadł podczas kontroli na granicy. Niespodziankę ukrytą w aucie znalazł pies
Zapalenie świecy jest symbolicznym gestem, który nawiązuje do wydarzeń z Wigilii Bożego Narodzenia 1981 roku. Wówczas tysiące ludzi na całym świecie zapaliły świece w swoich oknach jako znak solidarności z Polakami. Wśród nich był również Ojciec Święty Jan Paweł II, który zapalił świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Do tego samego gestu zachęcał również ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Ronald Reagan, w swoim bożonarodzeniowym orędziu.
Akcja "Zapal Światło Wolności" została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Czytaj także:
Źródło: prezydent.pl