Scholz długo o Polsce i Tusku. "Będziemy pogłębiać kontakty"
Bardzo szybko i na wszystkich płaszczyznach będziemy teraz pogłębiać kontakty robocze z naszymi polskimi przyjaciółmi – powiedział w Bundestagu kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
13.12.2023 | aktual.: 13.12.2023 17:20
Olaf Scholz rozpoczął swoje wystąpienie w niemieckim parlamencie od gratulacji dla Donalda Tuska, którego rząd w środę rano został zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę.
– Donald Tusk zapowiedział, że poprowadzi Polskę z powrotem do serca Unii Europejskiej. I właśnie tam jest miejsce Polski; w środku Europy, jako niezbywalna część naszej europejskiej unii – mówił kanclerz Niemiec.
Scholz dodawał, że rola Polski w Europie jest obecnie większa niż kiedykolwiek. – Wkład Polski w politykę bezpieczeństwa jest znaczący w obliczu rosyjskiej wojny napastniczej na wschodzie naszego kontynentu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zauważył, że oba kraje – Polska i Niemcy – przyjęły więcej uciekinierów z Ukrainy niż wszystkie pozostałe kraje Unii Europejskiej.
Odbudowa relacji
Niemiecki kanclerz zapowiedział pogłębianie relacji polsko-niemieckich na różnych szczeblach.
– Bardzo szybko i na wszystkich płaszczyznach będziemy teraz pogłębiać kontakty robocze z naszymi polskimi przyjaciółmi – mówił.
Scholz zapowiadał bliższą współpracę w sprawach kontroli nieregularnej migracji, a także rozszerzanie relacje społeczeństw obywatelskich i współpracę transgraniczną.
– Przeżywająca boom polska gospodarka jest silnie powiązana z niemiecką. Polska i Niemcy są też zainteresowane tym, by rozszerzenie UE w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim stało się faktem. Dlatego cieszę się na rozwijanie Unii Europejskiej i stosunków niemiecko-polskich ramię w ramię z Polską i oczywiście wspólnie z Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego – mówił.
Polityka pamięci
Niemiecki kanclerz dodał, że Polskę i Niemcy łączy wspólny cel, aby dalej wspierać Ukrainę w odbudowie, w sprawie bezpieczeństwa i obronności, i w sprawie drogi do Unii Europejskiej.
Olaf Scholz zapewnił też, że poprzez planowany w Berlinie Dom Polsko-Niemiecki, Niemcy są gotowe wysłać sygnał w sprawie polityki pamięci.
– Cieszę się na możliwość powitania nowego polskiego premiera tu w Berlinie w nadchodzących tygodniach – powiedział kanclerz w Bundestagu.
Czytaj także: