Świat reaguje na decyzję Trumpa. Głos zabrał także Donald Tusk

Decyzja Donalda Trumpa to teraz numer jeden tematów na świecie. Większość przywódców wyraża zaniepokojenie. Głos w tej sprawie zabrał także Donald Tusk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Trump anulował we wtorek umowę nuklearną z Iranem
Donald Trump anulował we wtorek umowę nuklearną z Iranem (East News, Fot: AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

Decyzji Trumpa nie popierają Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Rosja. Zadowolone są jedynie Izrael oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że Unia Europejska w stanowczy sposób odpowie na najnowsze decyzje prezydenta USA w sprawie zerwania porozumienia nuklearnego z Iranem.

"Decyzje Donalda Trumpa w sprawie porozumienia z Iranem i handlu spotkają się ze wspólną europejską odpowiedzią. Przywódcy UE zajmą się tymi kwestiami na szczycie w Sofii w przyszłym tygodniu" - napisał na Twitterze Donald Tusk, komentując działania Trumpa.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że "Francja wraz z Niemcami i Wielką Brytanią ubolewa" nad tym krokiem. Globalny "system nierozprzestrzeniania broni jądrowej jest zagrożony" - dodał.

Wspólnie będziemy pracować nad szerszymi ramami, dotyczącymi działalności nuklearnej (Teheranu) po 2025 roku, działań związanych z pociskami balistycznymi i stabilności na Bliskim Wschodzie, m.in. w Syrii, Jemenie i Iraku - napisał na Twitterze francuski prezydent.

Izrael przekonał Trumpa w sprawie Iranu. Bliski Wschód stał się jeszcze bardziej niebezpieczny

Prezydent Donald Trump anulował we wtorek umowę nuklearną z Iranem i przywrócił sankcje gospodarcze. Izrael przygotowuje się na irańskie uderzenie. Premier Netanjahu dziękuje Trumpowi i grozi Irańczykom odpowiedzią na każdy atak.

Prezydent Trump oskarżył Iran o wspieranie terroryzmu i wrogie plany wobec USA i Izraela. Jego zdaniem umowa nuklearna zawarta z Iranem przez USA, Rosję, Wielką Brytanię, Francję, Niemcy i Chiny w 2015 r. nie zdała egzaminu i nie powstrzymała niebezpiecznych zapędów reżimu ajatollahów. Z tego powody Waszyngton wystąpił z umowy i przywrócił pełny zakres sankcji gospodarczych. Trump zagroził także krajom, które nadal będą wspierać Iran.

Donald Trump potwierdził, że przekonały go dokumenty wykradzione z Iranu przez Mosad, które dowodzić miały nieszczerych intencji Teheranu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polub WP Wiadomości