ŚwiatŚwiat pożegnał Jana Pawła II

Świat pożegnał Jana Pawła II

Miliony wiernych zgromadzone w kościołach i
przed telebimami na placach i ulicach w Azji, Europie, Ameryce,
Afryce i Australii złożyły w piątek hołd Janowi Pawłowi II, modląc
się i oglądając transmisję z mszy pogrzebowej w Watykanie.

Świat pożegnał Jana Pawła II
Źródło zdjęć: © PAP | Bartłomiej Zborowski

Obraz

Po raz pierwszy świat tak licznie i tak wspólnie żegnał modlitwą jakiegokolwiek zmarłego.

Dzięki udogodnieniom nowoczesnej telekomunikacji pogrzeb obejrzały setki milionów wyznawców wszystkich religii. Bezpośrednie transmisje z Watykanu przeprowadziły wszystkie stacje telewizyjne Izraela oraz państwowa telewizja Egiptu, kraju w 90 procentach muzułmańskiego. Część Irańczyków zignorowała zakaz korzystania z anten satelitarnych i oglądała pogrzeb za pośrednictwem stacji zachodnich.

Kraków

W Krakowie 800 tysięcy osób żegnało Jana Pawła II na Błoniach. Transmisję uroczystości pogrzebowych z Watykanu oglądano na pięciu telebimach. Ludzie stali w skupieniu i w milczeniu. Kiedy trumnę z ciałem Papieża zaczęto wnosić z Placu Świętego Piotra do Bazyliki Watykańskiej, nad Błoniami rozległy się oklaski. Polacy pożegnali tu Papieża w taki sposób, jak czynią to Włosi.

Meksyk

W Meksyku, gdzie podczas pogrzebu była jeszcze noc, nieprzebrane tłumy ze świecami i fotografiami Jana Pawła II w rękach zgromadziły się kilka godzin wcześniej w środku i wokół głównej katedry w stolicy kraju, by wysłuchać mszy świętej, a następnie wspólnie, chociaż z daleka, uczestniczyć w watykańskich uroczystościach.

W czwartek wieczorem ulicami stolicy Meksyku przejechał powoli biały papamobile, którym Ojciec Święty poruszał się podczas swych pielgrzymek w tym kraju. Pojazd ciągnęli wierni na rowerach. Pojazd był pusty, ale w środku świeciło się światło. Zgromadzeni na trasie płaczący ludzie obrzucali papieski samochód kwiatami. Inni przy wtórze gitar śpiewali ulubione pieśni Jana Pawła II.

Nowy Jork

W Nowym Jorku na znak żałoby wygaszono w nocy z czwartku na piątek światła na wieżowcu Empire State Building.

Dzwony biły w piątek w Belgii, Czechach, Libanie, Wielkiej Brytanii i Portugalii, gdzie kilkuset wiernych zebrało się na mszy w sanktuarium w Fatimie.

Paryż

W Paryżu około 7000 wiernych wypełniło po brzegi katedrę Notre Dame. W górującej nad Paryżem bazylice Sacre Coeur na Montrmartre kilkaset osób w milczeniu oglądało pogrzeb na dwóch gigantycznych ekranach telewizyjnych umieszczonych wewnątrz świątyni. W Brukseli flagi trzech instytucji Unii Europejskiej - Komisji Europejskiej, Rady ministrów i Parlamentu Europejskiego opuszczono w piątek do połowy masztu na znak hołdu dla zmarłego Papieża.

Madryt

W Madrycie przewiązane kirem flagi hiszpańskie i watykańskie powiewały w balkonów i nad witrynami sklepów.

Londyn

W Londynie uroczystości pogrzebowe w Watykanie można było oglądać na telebimie na Trafalgar Square.

Chorwacja

W katolickiej Chorwacji przerwano wszędzie lekcje w szkołach i pracę w fabrykach, bo miliony wiernych oglądały w telewizji pogrzeb Jana Pawła II. Na placach miast chorwackich ustawiono telebimy.

Litwa

W kościołach na Litwie odprawiano od rana msze za spokój duszy Ojca Świętego. W niektórych kościołach modlono się przez całą noc. Początek pogrzebu Jana Pawła II oznajmiły dzwony kościelne. Wierni mogli oglądać uroczystości w Watykanie na ustawionych w kościołach telebimach, a także w Sejmie.

Uczniowie szkół litewskich uczcili pamięć Ojca Świętego minutą ciszy. W szkołach polskich lekcje skrócono albo odwołano.

Bratysława

W Bratysławie rano tysiące Słowaków uczestniczyły w mszy odprawianej na podmiejskich błoniach, w tym samym miejscu, gdzie Jan Paweł II spotkał się w 2003 roku z 200 tysiącami wiernych. Po mszy zgromadzeni, wśród nich przedstawiciele najwyższych władz Słowacji, obserwowali na telebimach przebieg mszy żałobnej w Watykanie.

Bułgaria

W Bułgarii, gdzie większości ludności stanowią prawosławni, parlament specjalnie zmienił porządek obrad, radio i telewizja publiczna mogły nadać transmisję z Watykanu. Normalnie w piątki o tej porze mają one obowiązek bezpośrednio relacjonować odpowiedzi ministrów na interpelacje poselskie.

Ukraina

W cerkwiach i kościołach Ukrainy odbyły się uroczyste nabożeństwa żałobne, a ceremonię pogrzebową z Watykanu transmitowały na żywo trzy programy ukraińskiej telewizji. Za zwierzchnika Kościoła katolickiego, po raz pierwszy w historii, modlili się hierarchowie ukraińskiej Cerkwi prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego. Mszę świętą w intencji Jana Pawła II odprawił w kijowskim soborze św. Włodzimierza patriarcha Filaret. Przeszło 20 tysięcy osób modliło się w kościołach we Lwowie.

Rosja

W Rosji żadna stacja telewizyjna nie przekazywała bezpośredniej relacji z uroczystości pogrzebowych w Watykanie. Można je było obejrzeć za pośrednictwem przekazu satelitarnego jedynie w moskiewskiej katedrze p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia przy ul. Małej Gruzińskiej tonęła w kwiatach.

Białoruś

Natomiast telewizja białoruska niespodziewanie zmieniła program i transmitowała pierwszą godzinę uroczystości pogrzebowych z Watykanu. Relację prowadzono w języku białoruskim. Objaśnienia przedstawiał ze studia w Mińsku jeden z księży.

O godzinie 11 czasu białoruskiego czyli o dziesiątej czasu polskiego w ponad 400 kościołach katolickich w całej Białorusi na pół godziny rozdzwoniły się dzwony. W mińskich kościołach nie było w tym czasie mszy. Jednak wierni - mimo dnia roboczego - przychodzili do kościołów, aby choć na chwilę pomodlić się za duszę Papieża. Szczególnie dużo było młodzieży.

Irak

W Iraku państwowa telewizja Al-Irakija transmitowała od rana uroczystości w świętym mieście szyitów Nadżafie z okazji rocznicy śmierci Mahometa, ale przerwała relację na pewien czas, aby pokazać pogrzeb Jana Pawła II.

Afryka

W Afryce msze odprawiono między innymi w RPA, Kenii, Ugandzie, Ruandzie, Senegalu, Gwinei-Bissau i na Madagaskarze. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej na znak żałoby zamknięte były szkoły, sklepy, urzędy publiczne i przedsiębiorstwa.

Azja

W Azji wierni modlili się podczas pogrzebu Jana Pawła II w dziesiątkach świątyń i miejsc - w misji Matki Teresy w Kalkucie, na Filipinach, w Wietnamie i w tajnych i legalnych kościołach w Chinach.

W Tokio duchowy przywódca Tybetańczyków, dalajlama, oddał hołd Janowi Pawłowi II, podkreślając iż Papież był nie tylko przywódcą jednej wielkiej religii, lecz także po prostu dobrym człowiekiem. Na mszy żałobnej w katedrze tokijskiej zabrało się około 1500 osób. Był wśród nich japoński następca tronu, książę Naruhito.

W Manili, stolicy Filipin, jedynego kraju Azji, w którym katolicy stanowią większość ludności, dziesiątki tysięcy ludzi przybyły na mszę żałobną do nadmorskiego parku, a potem oglądały na telebimach bezpośrednią transmisję z Watykanu. Po mszy wypuszczono w niebo balony związane w kształcie różańca.

W buddyjskiej Sri Lance główna prywatna stacja telewizyjna ART przerwała normalny program, aby w odpowiedzi na setki telefonów z prośbami nadać bezpośrednią transmisję z pogrzebu Jana Pawła II.

W Chinach wierni podziemnego Kościoła katolickiego, nazywanego "Kościołem milczenia", modlili się w Baoding, mieście, gdzie katolicy stanowią większość ludności. W Pekinie w żadnej ze świątyń "Kościoła patriotycznego", podporządkowanego władzom chińskim i nieuznającego zwierzchnictwa Papieża, nie odprawiano mszy w czasie trwania pogrzebu Jana Pawła II.

Natomiast w Wietnamie rekordowo wielkie grupy katolików zebrały się w piątek w kościołach i na placach przed gigantycznymi telebimami w kilku miastach kraju, aby za zgodą władz komunistycznych obejrzeć pogrzeb Jana Pawła II. Zdaniem części dyplomatów w Hanoi, przyzwolenie władz na tak otwarte i masowe składanie hołdu zmarłemu Papieżowi jest częścią szerszych starań Hanoi o pokazanie światu, że nie jest już dogmatycznym reżimem komunistycznym.

Australia

W Adelajdzie (Australia) około 14 tysięcy osób zebrało się na boisku do krykieta na mszy żałobnej w intencji Papieża, który w zeszłym roku skrytykował Australię za laicyzację życia i wzywał do uczęszczania na nabożeństwa niedzielne.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)