Świat potępia zamach w Nairobi
Szef dyplomacji Wielkiej Brytanii William Hague powiedział w nocy z soboty na niedzielę, że atak na centrum handlowe w Nairobi "został dokonany z zimną krwią, był tchórzliwy i brutalny". Biały Dom określił sobotni atak somalijskiej radykalnej milicji islamskiej Al-Szabab jako "nikczemny" i obiecał pomoc Kenii w walce z terroryzmem. Zamach potępił także premier Kanady Stephen Harper.
William Hague poinformował, że w tej sprawie zebrał się sztab anty-kryzysowy Cobra złożony z przedstawicieli najważniejszych resortów i służb wywiadowczych. Sztab kryzysowy będzie pracował całą noc z soboty na niedzielę i będzie w pogotowiu, gdyby potrzebna była dalsza pomoc konsularna.
Urząd brytyjskiego premiera Davida Camerona poinformował, że premier telefonował do prezydenta Kenii Uhuru Kenyatty. Brytyjski MSZ wysłał do Nairobi specjalną ekipę do rozpoznania sytuacji i udzielenia pomocy poszkodowanym Brytyjczykom.
Somalijska radykalna milicja islamska Al-Szabab przyznała się do sobotniego ataku na centrum handlowe w stolicy Kenii Nairobi, w którym zginęło co najmniej 39 osób, a 150 zostało rannych. Powiązani z Al-Kaidą szababowie zagrozili kolejnymi atakami.
USA: wzmocniono naszą determinację w walce
- Sprawcy tego nienawistnego aktu powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności i oferujemy nasze pełne wsparcie rządowi Kenii w zrealizowaniu tego celu - oświadczyła w sobotę rzeczniczka Narodowej Rady Bezpieczeństwa w Białym Domu Caitlin Hayden.
Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że jak dotychczas żaden obywatel amerykański nie figuruje na liście ofiar śmiertelnych, ale wiadomo, iż Amerykanie są wśród rannych. Nie podał jednak ich liczby.
- Tego rodzaju ataki powinny jeszcze bardziej wzmocnić naszą determinację zagrodzenia drogi ekstremizmowi i wspierania tolerancji na całym świecie - powiedział Kerry.
Kanada: w ataku zginęło dwóch Kanadyjczyków
- Kanada potępia z całą mocą ten tchórzliwy i nienawistny akt - powiedział premier Kanady Stephen Harper informując, że wśród ofiar śmiertelnych ataku znaleźli się dwaj Kanadyjczycy, w tym pracowniczka sekcji imigracyjnej ambasady Kanady Anne-Marie Desloges
ONZ: solidarność z Kenią
W opublikowanym oświadczeniu 15 państw wchodzących w skład Rady wyraziło "solidarność z narodem i rządem Kenii w tych trudnych godzinach".
Rada potępiła terroryzm "we wszelkich jego formach" i wyraziła "zdecydowanie jego zwalczania".