Świat"Świat nie może lekceważyć łamania praw człowieka w Korei Płn."

"Świat nie może lekceważyć łamania praw człowieka w Korei Płn."

Świat powinien przestać lekceważyć
łamanie praw człowieka w Korei Północnej i nie skupiać się
wyłącznie na nakłanianiu Phenianu do zarzucenia programu
nuklearnego - podkreślono w opublikowanym w poniedziałek
niezależnym raporcie.

"Społeczność międzynarodowa zdecydowanie zbyt długo lekceważyła stan przestrzegania praw człowieka w Korei Północnej z powodu zagrożenia nuklearnego" - napisano w raporcie Komitetu Praw Człowieka w Korei Północnej i firmy prawniczej DLA Piper LPP, obu z siedzibą w Waszyngtonie.

"Celem tego raportu jest zwrócenie uwagi na to, że prawa człowieka powinny stanowić część wszelkiego zainteresowania społeczności międzynarodowej danym krajem" - podkreślono w raporcie, wydanym na marginesie dorocznego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Według dokumentu, jednym z najpoważniejszych problemów w Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej jest system dystrybucji żywności, traktujący wojsko w sposób uprzywilejowany kosztem pozostałych grup ludności.

"Duże grupy ludności Korei Północnej w ogóle nie otrzymują żywności dostarczanej przez międzynarodowe agencje pomocowe i inne państwa" - napisano w raporcie.

Potępiono w nim także "brutalność i powszechne lekceważenie podstawowych praw człowieka" w więzieniach.

Przedmowę do raportu napisali były prezydent Czech Vaclav Havel, laureat pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel oraz były premier Norwegii Kjell Magne Bondevik.

Podkreślili oni, że wszelki dialog z Koreą Północną - w tym ten dotyczący jej programu nuklearnego - należy rozpoczynać od zobowiązań Phenianu na mocy traktatów międzynarodowych w kwestii praw człowieka i innych sferach.

Raport rekomenduje, by wszystkie rządy, które nie utrzymują misji dyplomatycznych w Korei Północnej, rozważyły ich otwarcie. Wzywa także do udzielenia KRLD bezwarunkowej pomocy, najlepiej za pośrednictwem organizacji międzynarodowych i pozarządowych.

Źródło artykułu:PAP
prawa człowiekakomunizmkorea

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)