Świat gratuluje nowemu papieżowi
Unia Europejska pogratulowała nowo wybranemu papieżowi Franciszkowi I. W imieniu UE gratulacje przekazali we wspólnym liście szefowie Komisji Europejskiej Jose Barroso i Rady Europejskiej Herman Van Rompuy; gratulacje przesłał też szef PE Martin Schulz. Swoje gratulacje złożyli również premier Wielkiej Brytanii David Cameron, prezydent Francji Francois Hollande oraz Hiszpanie i Niemcy. Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald Lauder napisał z kolei, że nowy papież "to człowiek dialogu, znany ze swej otwartości". Łaciński patriarcha Jerozolimy Fuad Twal gratulując zapewnił, że Ziemia Święta czeka "z niecierpliwością na wizytę". Nie zabrakło również gratulacji przesłanych przez polskiego premiera.
"Życzymy Waszej Świątobliwości długiego i błogosławionego pontyfikatu, który pozwoli Wam i Kościołowi katolickiemu bronić oraz promować fundamentalne wartości pokoju, solidarności i godności ludzkiej. Są to zasadnicze filary w świecie, który stoi w obliczu wielu wyzwań i przeżywa głęboką zmianę" - napisali Barroso i Rompuy.
"Jesteśmy przekonani, że Wasza Świątobliwość będzie z determinacją i siłą kontynuować dzieło swoich poprzedników, zbliżając do siebie narody i religie świata" - podkreślili.
Gratulacje przekazał także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. "Życzę papieżowi Franciszkowi odwagi i siły" - podkreślił. Dodał, że papież może przyczynić się do "odnowy Kościoła katolickiego, który stoi w obliczu licznych i doniosłych wyzwań". "Papież prowadzi, inspiruje i daje nadzieję milionom wiernych na całym świecie. Wybór papieża spoza Europy to pozytywny znak" - oświadczył Schulz.
Podkreślił, że potrzebne są nowe impulsy, by tchnąć nowe życie w fundamentalne wartości, które są podstawą chrześcijaństwa, jak solidarność, pokój, tolerancja i pomoc dla najsłabszych i najuboższych. "Te wartości są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek w świecie, któremu zagraża spirala materializmu i nierówności".
Z kolei premier Wielkiej Brytanii, David Cameron w swoich gratulacjach zaznaczył, że wybór kardynała Jorge Maria Bergoglia na papieża to "wspaniała chwila dla 1,2 mld katolików na całym świecie".
- Składam papieżowi Franciszkowi me najgorętsze gratulacje i jak najszczersze życzenia. (...) Francja, wierna swej historii i uniwersalnym zasadom wolności, równości i braterstwa, będzie kontynuować pełen zaufania dialog ze Stolicą Apostolską - powiedział prezydent Francji Hollande.
Król Hiszpanii Juan Carlos i królowa Zofia wysłali wieczorem telegram z gratulacjami do papieża Franciszka. Rząd premiera Mariano Rajoya również pogratulowali Ojcu Świętemu.
Premier Rajoy życzył papieżowi, by "wzmocnił szczególne więzi łączące Stolicę Apostolską z Hiszpanią, opierające się wartościach, które są im wspólne: (poszanowaniu) życia, ludzkiej godności, wolności, pokoju i sprawiedliwości".
Obama cieszy się wraz z milionami latynoskich katolików w USA
Prezydent USA Barack Obama złożył - z Pierwszą Damą - życzenia nowo wybranemu papieżowi Franciszkowi I. "Wraz z milionami hiszpańskojęzycznych Amerykanów żyjących w USA dzielimy radość tego historycznego dnia" - czytamy w oświadczeniu.
"W imieniu narodu amerykańskiego Michelle i ja przekazujemy gorące życzenia dla papieża Franciszka. (...) Jako obrońca biednych i najsłabszych spośród nas niesie on przesłanie miłości i współczucia, które inspirowało świat od ponad dwóch tysięcy lat, a mianowicie, że w każdym z nas widzimy obraz Boga" - napisał Obama.
Prezydent podkreślił, że wybór Jorge Maria Bergoglia, pierwszego papieża z Ameryk, "mówi o sile i żywotności regionu, który w coraz większym stopniu kształtuje nasz świat". "Obok milionów hiszpańskojęzycznych Amerykanów żyjących w Stanach Zjednoczonych dzielimy radość tym historycznym dniu" - napisał.
Obama zapewnił o gotowości do współpracy z nowym papieżem, "tak, by promować pokój, bezpieczeństwo i godność dla ludzi, bez względu na ich wiarę".
"Łączymy się z ludźmi na całym świecie w modlitwie za Ojca Świętego, kiedy zaczyna świętą pracę kierowania Kościołem katolickim we współczesnym świecie" - zakończył prezydent USA.
Światowy Kongres Żydów gratuluje nowemu papieżowi
Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) pogratulował nowemu papieżowi, którym został kardynał Jose Mario Bergoglio. "To człowiek dialogu, znany ze swej otwartości, który jest zdolny budować mosty z innymi wyznaniami" - napisał Ronald Lauder.
Lauder przypomniał, że Jorge Mario Bergoglio uczestniczył w wielu przedsięwzięciach organizowanych przez Światowy Kongres Żydów. "Papież Franciszek nie jest nam obcy" - podkreślił przewodniczący WJC i dodał, że z kard. Jorge Mario Bergoglio spotkał się w 2008 roku w Buenos Aires.
Ronald Lauder wyraził nadzieję na pogłębienie dialogu między Żydami a Kościołem katolickim. Przypomniał zasługi na tym polu poprzedników Franciszka - papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI. "Jesteśmy przekonani, że nowy papież będzie podążał tą drogą, a także że zdecydowanie będzie wypowiadał się przeciwko wszelkim formom antysemityzmu" - oświadczył.
Łaciński patriarcha Jerozolimy: czekamy niecierpliwie na wizytę
Łaciński patriarcha Jerozolimy Fuad Twal pogratulował papieżowi wyboru i powiedział, że Kościół w Ziemi Świętej czeka z niecierpliwością na wizytę Ojca Świętego.
"Cieszymy się niezmiernie z wyboru nowego pasterza Kościoła katolickiego, wybranego przez kardynałów podczas konklawe, ale przede wszystkim przez Ducha Świętego" - głosi komunikat patriarchy.
"Ojcze Święty, mamy nadzieję, że będziesz kontynuował pracę na rzecz sprawiedliwości i pokoju na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza na Ziemi Świętej", w miejscu narodzin chrześcijaństwa - w tych słowach patriarcha łaciński Jerozolimy zwrócił się w swym komunikacie do nowego papieża.
Patriarcha obiecał też papieżowi, że łaciński patriarchat Jerozolimy będzie pracował pod jego przewodnictwem "na rzecz dialogu między wyznaniami w naszym regionie".
"Najdroższy Ojcze Święty, Ziemia Święta czeka z niecierpliwością na zaszczyt goszczenia cię tu, na Ziemi Zbawienia" - czytamy w komunikacie.
Joachim Gauck: Franciszek obejmuje urząd w czasach wielkich wyzwań
Prezydent Niemiec Joachim Gauck pogratulował nowo wybranemu papieżowi Franciszkowi, zaznaczając, że obejmuje on tron Piotrowy w czasach wielkich wyzwań - podał urząd prezydenta w Berlinie.
Gauck nazwał objęcie urzędu zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego przez przedstawiciela Ameryki Łacińskiej "widocznym znakiem jego światowego wymiaru".
Wasza Świątobliwość "wybrał imię Franciszka, świętego, którego sympatia do ludzi i do całego stworzenia do dziś porusza i przemawia do wiernych wszystkich wyznań" - czytamy w oświadczeniu prezydenta Niemiec. Jego zdaniem Franciszek jest dla wielu osób wzorem, "szczególnie ze względu na jego troskę o biednych i słabych".
Gauck napisał, że mieszkańcy Niemiec, szczególnie katolicy, spoglądają na pontyfikat Franciszka "pełni oczekiwań i sympatii".
Donald Tusk: wytrwałości w pełnieniu misji
Również premier Donald Tusk przesłał do papieża Franciszka depeszę gratulacyjną z okazji wyboru na Tron Piotrowy. Zapewnia w niej o woli i gotowości Polski do dalszego umacniania więzi oraz współpracy ze Stolicą Apostolską,
"Z wielką radością pragnę przekazać Waszej Świątobliwości w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz moim własnym najszczersze gratulacje z okazji wyboru na Tron Piotrowy" - czytamy w depeszy, której treść przesłała do PAP Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Donald Tusk zapewnił Ojca Świętego o "woli i gotowości Polski do dalszego umacniania więzi i współpracy ze Stolicą Apostolską w obronie kultury chrześcijańskiej w Europie i na świecie".
Życzył papieżowi Franciszkowi "wytrwałości w pełnieniu misji kierowania Kościołem Powszechnym".
Autonomia Palestyńska: o pokój w Ziemi Świętej
Prezydent Autonomii Palestyńskiej pogratulował nowemu papieżowi i zaprosił go do Betlejem, miejsca narodzin Jezusa Chrystusa - poinformowało późnym wieczorem biuro prasowe Mahmuda Abbasa w Ramallah.
Mahmud Abbas wyraził nadzieję, że papież Franciszek zaangażuje się w przywrócenie pokoju w Ziemi Świętej.
Rząd i Kościół Kostaryki zadowolone z wyboru papieża Latynosa
Prezydent Kostaryki Laura Chinchilla, szef dyplomacji Enrique Castillo oraz arcybiskup San Jose Hugo Barrantes wyrazili radość z powodu wyboru papieża z Ameryki Łacińskiej. - To oznaka zmian w Kościele - powiedział Castillo.
Prezydent życzyła papieżowi "siły i mądrości podczas sprawowania pontyfikatu", a minister spraw zagranicznych powiedział w wywiadzie dla radia, że wybór papieża Latynosa to "radość dla Kostaryki i całej Ameryki Południowej".
- Oczekujemy pozytywnych zmian w Kościele i na świecie - dodał Castillo.
Arcybiskup San Jose powiedział w rozmowie z dziennikiem "La Nacion", że nie oczekiwał, iż papieżem zostanie kardynał z Argentyny, ale jest szczęśliwy z powodu tego wyboru.