Trwa ładowanie...
d25c607

Świat dostrzegł 16-letniego doradcę minister Streżyńskiej. Dostał nominację do "dziecięcego Nobla"

Najmłodszy doradca społeczny ministra w Polsce robi karierę także za granicą. 16-letni Tymon Radzik znalazł się w gronie trojga dzieci z całego świata nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tymon Radzik
Tymon Radzik (www.gov.pl, Fot: Ministerstwo Cyfryzacji)
d25c607

Radzik od dawna działa na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, walczy o dostęp do informacji publicznej oraz dostęp niepełnoletnich do cyfrowej administracji państwowej. Za swoją pracę nie pobiera wynagrodzenia.

Zobacz też: Sejm Dzieci

Teraz 16-latek znalazł się w gronie trojga dzieci z całego świata nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju, zwanej też dziecięcym Noblem. Od kilku miesięcy pełni zaś społecznie rolę doradcy minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej.

d25c607

Trójkę finalistów nagrody ogłosił laureat Pokojowej Nagrody Nobla Desmond Tutu ogłosił w imieniu Fundacji KidsRights. Wyróżnienie przyznawane jest corocznie dziecku, które odważnie walczy o prawa dzieci. Każdego roku przesłanie młodego zwycięzcy dociera do milionów ludzi na całym świecie. Spośród 169 zgłoszeń przesłanych z 55 krajów, Komitet Ekspertów wybrał Tymona Radzika z Polski, Mohamada Al Jounde z Syrii oraz Fayę Hasian z Indonezji.

Tymon został zgłoszony do wyróżnienia przez Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, który wcześniej wielokrotnie wspierał gimnazjalistę w jego działaniach na rzecz zapewnienia obecności dzieci w debacie publicznej. Pozostali finaliści zostali nominowani za aktywność na rzecz dzieci-uchodźców oraz edukacji (Mohamad) oraz zaangażowanie w walkę z handlem dziećmi (Faya).

Tegoroczną nagrodę wręczy 4 grudnia w Hadze Malala Yousafzai, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2014 roku. Wcześniej, w 2013 roku, Malala sama odebrała Międzynarodową Dziecięcą Nagrodę Pokoju.

Źródło: Mnisterstwo Cyfryzacji

d25c607

Podziel się opinią

Share

d25c607

d25c607
Więcej tematów