Susza: lasom grożą pożary
Wysokie temperatury spowodowały, że w wielu lasach ogłoszono trzeci - najwyższy - stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy przewidują, że w związku ze słoneczną, bezdeszczową pogodą wilgotność ściółki będzie nadal spadać i wówczas poszczególne nadleśnictwa mogą wprowadzić zakaz wstępu do lasu.
Trzeci stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w całym województwie podlaskim. Najgorsza sytuacja jest na Suwalszczyźnie i w lasach byłego województwa łomżyńskiego, gdzie wilgotnośc ściółki spadła do 9%, a na Białostoczyźnie - do 12%.
Trzeci stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje również w części lasów woj. dolnośląskiego. Wilgotność ściółki spada tam w ciągu dnia do 8%. Najwyższy stopień zagrożenia ogłoszono w nadleśnictwach: Wołów, Oborniki Śląskie, Milicz, Oleśnica, Miękina, Oława, Henryków i Świdnica. Na razie w regionie nie doszło do poważnych pożarów, ale leśnicy i strażacy proszą o szczególną rozwagę.
Także w wielu regionach Lubelszczyzny obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Najwyższy jest w w nadleśnictwach: puławskim, lubartowskim, włodawskim, sobiborskim, krasnostawskim, chełmskim oraz w Poleskim Parku Narodowym. Bardzo sucho jest w lasach nadleśnictw: Biała Podlaska i Międyrzec.
W lasach Warmii i Mazur, trzeci stopień obowiązuje praktycznie w całym województwie. Strażacy apelują, by w lasach nie palić papierosów i nie wyrzucać niedopałków z samochodów i pociągów, gdyż jest to częstą przyczyną pożarów lasów. (mp)