Trwa ładowanie...
d4m1pyv

Sumienie w prywatnej placówce. Co robić gdy lekarz zasłania się "klauzulą sumienia"?

Lekarz, który podpisał klauzulę sumienia, odmówił pacjentce wypisania recepty na antykoncepcję. Sytuacja miała miejsce w prywatnej placówce. Przychodnia twierdzi, że w takich sytuacjach gwarantuje zwrot pieniędzy za wizytę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jest sposób na lekarzy, którzy podpisali tzw. klauzulę sumienia.
Jest sposób na lekarzy, którzy podpisali tzw. klauzulę sumienia. (123RF.COM)
d4m1pyv

W internecie zawrzało po tym, gdy w jednej z prywatnych placówek medycznych Medicover lekarz odmówił pacjentce wydania antykoncepcji mówiąc jej: "Źle pani trafiła". Okazało się, że był lekarzem, który podpisał tzw. klauzulę sumienia.

Facebook.com

Kobieta opisując całą sprawę na Facebooku, zastanawiała się, co by było gdyby jej wizyta nie była realizowana w ramach wykupionego w placówce abonamentu? Czy pieniądze byłyby zwrócone?

d4m1pyv

Ks. Przemysła Drąg: "Nie jesteśmy za zakazem aborcji. Kobieta ma prawo wyboru"

W przypadku tej konkretnej placówki gra toczyłaby się o niemałe pieniądze, bo w zależności od miasta stawka za wizytę u ginekologa wynosi od 100 do nawet 170 złotych. Magdalena Wieńka z Medicover w przesłanym do nas piśmie zapewnia: "W takiej sytuacji kolejna wizyta odbywa się w ramach tych samych kosztów".

Medicover ma na swojej stronie udostępnioną listę lekarzy, którzy podpisali klauzulę sumienia. We wszystkich placówkach w Polsce jest ich 15. Jak poinformowała pracowniczka infolinii, to po stronie pacjentki leży obowiązek dowiedzenia się, czy lekarz, do którego się wybiera, podpisał tzw. klauzulę sumienia.

d4m1pyv

W marcu tego roku, w podobnej sprawie, placówka Enelmed zawiesiła w obowiązkach służbowych lekarza, który w trakcie przyjmowania pacjentki odwołała się do własnego sumienia.

O generalną zasadę postępowania w prywatnych placówkach, w przypadkach gdy lekarze zasłaniają się "klauzulą sumienia" zapytaliśmy naczelną Izbę Lekarską. Czekamy na odpowiedź rzeczniczki w tej sprawie.

d4m1pyv

Podziel się opinią

Share

d4m1pyv

d4m1pyv
Więcej tematów