Trwa ładowanie...
dgtff3h
fundacje

Sułek: wyrównania, może już od grudnia

Szef Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Jerzy Sułek powiedział we wtorek, że na 99% już w grudniu ruszy wypłata wyrównań dla polskich poszkodowanych przez III Rzeszę.

Share
dgtff3h

Za miesiąc na 99% mamy to za sobą - oświadczył Sułek dziennikarzom.

Wyrównania mają pokryć straty strony polskiej powstałe na skutek niekorzystnej wymiany przez Niemców środków na pierwszą ratę (75%) odszkodowań. Straty szacowane są dotychczas na ok. 116 mln zł. Strona niemiecka przekazała Polsce do tej pory pieniądze dla ok. 230 tys. poszkodowanych.

Na temat zrekompensowania tych strat dyskutowały w poniedziałek i wtorek w Warszawie władze polskiej i niemieckiej fundacji odszkodowawczych.

dgtff3h

Celem polskiej fundacji jest podpisanie porozumienia z Niemcami przed Świętami Bożego Narodzenia. W takim terminie, by - jak mówił Sułek - _ technicznie było możliwe rozpoczęcie wypłat jeszcze w grudniu tego roku_.

Sułek zaznaczył, że obie fundacje podczas rozmów w Warszawie nie osiągnęły jeszcze przełomu, ale duży postęp. _ Polega on na tym, że obie fundacje weszły w fazę dyskusji nad konkretami m.in. o kwotach wyrównań. Przełom będzie wtedy, gdy podpiszemy porozumienie_ - podkreślił szef polskiej fundacji.

Negocjacje na temat wyrównania strat będą kontynuowane w przyszły poniedziałek w Berlinie. (miz)

dgtff3h

Podziel się opinią

Share
dgtff3h
dgtff3h
Więcej tematów