Trwa ładowanie...

Suknia pomoże zrozumieć, jak to jest być pod skalpelem

Powstała specjalna suknia, która pomoże studentom medycyny zrozumieć, jak to jest, kiedy idzie się pod
nóż.

Suknia pomoże zrozumieć, jak to jest być pod skalpelemŹródło: Jupiterimages
d2y280j
d2y280j

W ubraniu znajduje się dziewięć zamków błyskawicznych, które znaczą miejsca nacięć np. przy operacji serca czy wycięciu wyrostka. Wykonana z jedwabiu suknia lepiej imituje ludzką skórę niż tradycyjne plastikowe modele - informuje serwis BBC.

Suknię przygotowali naukowcy z uniwersytetów Durham i Ulster. Pomysłodawcy mają nadzieję, że ich dzieło pomoże poznać nie tylko miejsca nacięć, ale też to, co oznaczają one dla pacjenta. Ubranie noszone przez studentów ma być uzupełnieniem normalnego trybu nauki. Naukowcy przekonują, że zwykłe modele jedynie pokazują, gdzie robi się nacięcia, ale nie wywołują empatii w stosunku do pacjenta.

Obecne metody nauczania anatomii nie uwzględniają zaangażowania emocjonalnego czy odczuwania ciała. Dystansowanie się studentów od ciała pacjenta długo było pożądanym wynikiem obecnych sposobów nauczania. Ale ten dystans może sprawić, że ciało stanie się jedynie przedmiotem - wątrobą na łóżku nr 4+, a nie panią Kowalską- uważa zaangażowany w projekt prof. John McLachlan.

Chcemy pomóc studentom pojąć znaczenie ciała, a także jego struktury - dodał profesor. Pomysłodawcy liczą na to, że ich suknia wejdzie do użytku w szkołach w Wielkiej Brytanii i w innych krajach.

d2y280j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y280j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj