ŚwiatSukces polskich naukowców w Brukseli, zdobyli 27 medali

Sukces polskich naukowców w Brukseli, zdobyli 27 medali

• Polacy w czołówce na targach wynalazków w Brukseli

• Zdobyli 24 złote medale, 3 srebrne

• Złoty medal z wyróżnieniem za znaczniki fluorescencyjne, które pozwalają na precyzyjną lokalizację nowotworu

• Na targach prezentowało się ponad 300 wystawców

Sukces polskich naukowców w Brukseli, zdobyli 27 medali
Źródło zdjęć: © freeimages.com

20.11.2016 | aktual.: 20.11.2016 11:16

Sukces polskich naukowców na światowych targach wynalazków w Brukseli. Z 50 zaprezentowanych innowacyjnych rozwiązań i projektów 24 otrzymały złote medale, a 3 srebrne. Polacy prezentowali swoje wynalazki z różnych dziedzin, między innymi informatyki, elektroniki, chemii, biologii, medycyny.

Złoty medal z wyróżnieniem dostał między innymi Marek Godlewski z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk za innowacyjne znaczniki fluorescencyjne, które pozwalają na precyzyjną lokalizację zmian nowotworowych w płucach.

W tym przypadku znaczniki penetrują wyłącznie miejsca zmian chorobowych. Metoda polega na wprowadzeniu do organizmu bardzo małych markerów. - One zostaną wyłącznie tam, gdzie są zmiany nowotworowe. Dobieramy je tak, by wydajnie świeciły, więc potem, biorąc wycinki, widać, który obszar jest zaatakowany, a który nie - tłumaczył Marek Godlewski.

Inny wynalazek to maska, która ułatwia leczenie chrapania. - Znakomitość naszego wynalazku polega na tym, że możemy badać osobno nos, usta, a także jamę ustną - mówił Andrzej Kukwa, szef Kliniki Laryngologii w Olsztynie.

Iwona Kamińska z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przedstawiała nową metodę zabezpieczenia dowodów przed podrabianiem za pomocą lasera. - Dzięki znakowaniu laserowemu możemy wprowadzać dodatkowe informacje - chronimy dane posiadacza i zabezpieczamy przed manipulacją - dodała.

Na targach prezentowało się ponad 300 wystawców z kilkunastu krajów. Nagrody i wyróżnienia przyznało jury złożone z kilkudziesięciu międzynarodowych ekspertów. Część naszych naukowców mówiła, że udział w targach to dla nich okazja do rozmów z firmami i instytutami w sprawie realizacji innowacyjnych rozwiązań. Naukowcy narzekali też, że po raz pierwszy od 24 lat nie otrzymali dofinansowania z ministerstwa nauki na udział w światowej wystawie wynalazków.

Zobacz także:

oprac. Katarzyna Bogdańska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)