ŚwiatSukces "Bellony" na Targach Książki w Londynie

Sukces "Bellony" na Targach Książki w Londynie

20.03.2002 14:17, aktualizacja: 22.06.2002 14:29

Na zakończonych we wtorek Londyńskich Targach Książki wydawnictwu Bellona udało się sprzedać prawa do publikacji w języku angielskim 47 tytułów z serii "Historyczne bitwy". To swego rodzaju rekord na polskim rynku wydawniczym.

We wtorek zakończyły się Londyńskie Targi Książki - największa po Frankfurckich Targach Książki tego typu impreza w Europie. Wzięło w niej udział ponad 6 tys. wydawców z całego świata, na targach pojawiła się większość liczących się agentów literackich. Hala Olimpii, w której co roku odbywa się spotkanie wydawców i dystrybutorów książki okazała się w tym roku za mała, by pomieścić wszystkich chętnych do zaprezentowania swojego dorobku. Stoiska niektórych wydawców zawędrowały więc także na galerie, tradycyjnie przeznaczone do spotkań przy kawie.

Na tym tle polskie stoisko prezentowało się niezwykle skromnie. Mimo że do Londynu przyjechało wielu przedstawicieli polskich wydawnictw, na stoisku polskim zaprezentowano dość fragmentarycznie dorobek jedynie trzech firm - Bellony, Znaku i Olsztyńskich Zakładów Graficznych. Najlepiej powiodło się Bellonie - wydawnictwo sprzedało prawa autorskie do 50 tytułów.

Jeszcze do niedawna polska obecność na światowym rynku książki ograniczała się do jednostkowych wydań polskich pisarzy w Niemczech, Francji czy Włoszech, a ci, którym udało się przebić na rynek amerykański, uważani byli niemal za cudotwórców.

Swoistym rekordem w historii polskiego rynku wydawniczego jest zakup przez brytyjskie wydawnictwo Compendium z Londynu praw do wydania w języku angielskim 47 tytułów z serii "Historyczne bitwy". Ta ciesząca się uznaniem czytelników Polsce seria znakomicie sprzedaje się na świecie - rok temu wydawcy rosyjscy kupili prawa do 35 tytułów, obecnie wydawca angielski przygotowuje promocję serii na majowych Międzynarodowych Targach Książki w Nowym Jorku. Zbiegnie się ona z wydaniem przez Bellonę setnego tytułu serii w języku polskim.

Z zainteresowaniem spotkała się także inna seria Bellony - "Encyklopedia najnowszej broni palnej". O prawa jej publikacji na amerykańskim rynku ubiegają się trzy wydawnictwa.

Znaleźli się też chętni za zakup praw autorskich do książki, która na polskim rynku ukaże się dopiero za kilka miesięcy - "100 wybitnych ludzi lotnictwa" prezentującej sylwetki najwybitniejszych światowych lotników i konstruktorów. O prawa do publikacji tej książki, która na londyńskich targach zaistniała jedynie w formie projektu, starają się wydawcy amerykańscy, angielscy i rosyjscy. (aka)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także