Suita "Planety" Gustava Holsta na 750‑lecie lokacji Krakowa
Suita brytyjskiego kompozytora Gustava Holsta
"Planety" z antraktami Grzegorza Turnaua do tekstów Michała
Rusinka zabrzmiała na Rynku Głównym w Krakowie.
Koncert odbył się w ramach uroczystości 750-lecia lokacji grodu.
Wystąpiła orkiestra Sinfonietta Cracovia i Chór Pro Musica Mundi pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Dorota Miśkiewicz i Grzegorz Turnau, w antraktach siedmioczęściowego dzieła, wykonali specjalnie skomponowane utwory do tekstów Michała Rusinka, nawiązujące do dzieła Holsta. Na tę szczególną okazję powstała też kolejna część utworu "Planeta Kraków".
Myśląc o tym, jak mają brzmieć piosenki w antraktach starałem się wyszukać w odpowiednich częściach suity Holsta motywy, które można byłoby rozwinąć w słowno-muzyczny sposób. W co najmniej trzech z siedmiu utworów można odnaleźć bardzo wyraźne tropy z poszczególnych części suity - mówił dziennikarzom przed koncertem Grzegorz Turnau.
Ten utwór mówi o niemożności zbliżenia się, o poszukiwaniu, o tęsknocie. Tak, jakby planety rozrzucone w przestrzeni chciałyby a nie mogą się spotkać - dodał Turnau.
Suita "Planety" na chór i orkiestrę Gustava Holsta (1874 - 1934) jest najpopularniejszym dziełem angielskiego kompozytora. Tworzące ją poematy ilustrują charakter siedmiu planet: Marsa, Wenus, Merkurego, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. Muzyka rozgrywa się na dwóch planach: pierwszy - za pomocą symboli mitologicznych bóstw opisuje ciała niebieskie, drugi - jest obrazem życia ludzkiego od narodzin aż po bezkres niebytu.