WP
WP

Sudan Płd.: starcia na polach naftowych - 16 zabitych

Co najmniej 16 osób zginęło w starciach między robotnikami na polach naftowych w Sudanie Płd. - poinformowały lokalne władze. Podkreśliły również, że sytuacja jest już opanowana, a produkcja ropy naftowej nie została zakłócona.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Zastępca gubernatora stanu Unity, Mabek Lang De Mading, powiedział agencji Reutera, że walki między robotnikami trwały dwa dni. Według jego relacji w środę wieczorem zginęło pięć osób, a w czwartek 11. Do starć miało dojść na północ od stolicy kraju - Dżuby.

- Wysłaliśmy wczoraj wieczorem do stanu Unity posiłki, które opanowały sytuację. Dziś z rana walki wybuchły w Tar Dżat. Wysłaliśmy posiłki i one również opanowały zajścia. Sytuacja teraz jest stabilna - podkreślił wicegubernator.

Sytuacja w Sudanie Południowym stopniowo się pogarsza. Po utrzymujących się kilka miesięcy napięciach wywołanych zdymisjonowaniem w lipcu przez prezydenta Salvę Kiira Mayardita wiceprezydenta Rieka Machara, w niedzielę wybuchły walki. Według Kiira w najnowszych incydentach stroną atakującą były oddziały wierne Macharowi.

WP

W starciach między rywalizującymi frakcjami armii zginęło co najmniej 500 osób, a 800 zostało rannych. Od 15 tys. do 20 tys. osób schroniło się w bazach ONZ w Dżubie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP