Sudan: koniec najdłużej wojny domowej w Afryce
Parlament Sudanu jednomyślnie ratyfikował porozumienie pokojowe z rebeliantami południa, kładące kres najdłuższej wojnie domowej w Afryce.
Wśród okrzyków Allah jest wielki, wszystkich 300 deputowanych do Zgromadzenia Narodowego powstało z miejsc, by wyrazić aprobatę dla protokołów pokojowych, podpisanych 9 stycznia przez rząd z Sudańskim Ludowym Ruchem Wyzwolenia Narodowego (SPLM).
Nie zanotowano głosów przeciwnych ani wstrzymujących się. Deputowani przyjęli dokument po trzydniowej debacie bez żadnych poprawek.
Porozumienie, kładące kres 21-letniej wojnie na południu Sudanu, która spowodowała śmierć około dwóch milionów ludzi, głównie z powodu głodu i chorób, i utratę podstaw egzystencji przez dalsze cztery miliony, zostało wcześniej (24 stycznia) parafowane także przez parlament SPLM w Rumbek, tymczasowej stolicy południowego Sudanu.
Podpisane 9 stycznia protokoły pokojowe przewidują utworzenie przez rządzący w Sudanie Kongres Narodowy i SPLM rządu koalicyjnego, decentralizację władzy, wspólne korzystanie z bogactw naftowych oraz wcielenie bojowników SPLM do regularnej armii. Na koniec 6-letniego okresu przejściowego południe będzie mogło przeprowadzić referendum w sprawie swej ewentualnej secesji.