Trwa ładowanie...

Stypendium socjalne dla studentów. Kryterium dochodowe i warunki

W październiku studenci wracają na uczelnie. Coraz wyższa inflacja odbije się także na tej grupie społecznej. Wysokie ceny na rynku wynajmu sprawiają, że ich wydatki na utrzymanie znacznie wzrosną. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o stypendium socjalne.

Stypendium socjalne jest przyznawane studentom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.Stypendium socjalne jest przyznawane studentom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.Źródło: Pixabay
d3qzym6
d3qzym6

Z raportu "Portfel Studenta" opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości wynika, że koszty utrzymania młodych ludzi, którzy podejmują naukę na uczelniach wyższych, w ciągu roku wzrosły o około 440 zł. Obecnie uśrednione wydatki wynoszą 3 177 zł miesięcznie. Brak jakichkolwiek oszczędności dotyczy aż 18% studentów. Z badania wynika także, że jedynie 24% młodych osób posiada kwotę do 1000 zł. Studenci będący w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o dodatkowe środki pieniężne z uczelni.

Stypendium socjalne to świadczenie pieniężne, które przyznawane jest studentom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Stypendium jest przyznawane co miesiąc. Innymi formami wsparcia, o które mogą ubiegać się studenci to:

 • stypendium dla osób niepełnosprawnych
 • zapomoga
 • stypendium rektora

Stypendium socjalne dla studenta – warunki przyznawania

Stypendium socjalne przyznawane jest przez Komisję Stypendialną uczelni i wiąże się z przedstawieniem niezbędnej dokumentacji. Co roku rektor uczelni w porozumieniu z samorządem studenckim ustala, jaka jest wysokość dochodu na osobę w rodzinę studenta, który jest warunkiem do ubiegania się o to świadczenie. Określane jest to podstawie minimalnej oraz maksymalnej wysokości dochodów zawartych w ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce. Od 2022 roku minimalny próg to 780 zł (netto), zaś maksymalny dochód nie może przekroczyć 1051,7 zł (netto) na miesiąc.

d3qzym6

Podczas ustalania, jaki jest miesięczny dochód na jednego członka rodziny, pod uwagę brane są dochody osiągane przez:

 • studenta
 • małżonka studenta
 • rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta
 • będące na utrzymaniu osób, o których mowa wyżej, dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.

Osoba mieszkająca poza rodzinnym domem może ubiegać się o wyższą kwotę stypendium. Ostatecznie wysokość wypłacanych świadczeń zależy od tego, ile wniosków zostało złożonych w danym roku akademickim.

Osoby studiujące na kilku kierunkach jednocześnie mogą otrzymać stypendium socjalne tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku studiów.

d3qzym6

Komu przysługuje stypendium socjalne?

Bezzwrotne świadczenia dotyczą studentów stacjonarnych i niestacjonarnych. Wnioski o stypendium socjalne składać można na uczelniach państwowych i niepublicznych. Student może ubiegać się o świadczenie, kształcąc się na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.

Prawo do stypendium socjalnego nie przysługuje:

 • studentom posiadającym tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera
 • studentom posiadającym tytuł zawodowy licencjata, jeśli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia
 • kandydatom na żołnierzy zawodowych lub żołnierzom zawodowym, którzy podjęli studia na podstawie skierowania przez właściwy organ wojskowy i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych,
 • funkcjonariuszom służb państwowych w służbie kandydackiej albo będącym funkcjonariuszami służb państwowych, którzy podjęli studia na podstawie skierowania lub zgody właściwego przełożonego i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie

d3qzym6

Wnioski o przyznanie stypendium socjalnego studenci składają na uczelniach, na których pobierają naukę. Termin złożenia wniosków jest określany indywidualnie i zależy od danej uczelni. Najczęściej jest to październik.

Nauczyciele masowo odchodzą z zawodu. "Podwyżki były żenujące. Mamy dość hejtu"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3qzym6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qzym6
Więcej tematów