Trwa ładowanie...
d11ivc2

Stuletnie kamienice wypisane z rejestru zabytków. Miasto planuje ich wyburzenie

Sześć kamienic przy ul. Pułaskiego we Wrocławiu usunięto z rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by zostały zburzone, a na ich miejscu pojawiło się planowane od wielu lat wydzielone torowisko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stuletnie kamienice wypisane z rejestru zabytków. Miasto planuje ich wyburzenie
(Facebook/Stop wyburzeniu kamienic na Pułaskiego/Małachowskiego we Wrocławiu)
d11ivc2

Wojewódzki konserwator zabytków orzekł, że ponad stuletnie kamienice przy ul. Pułaskiego we Wrocławiu od numeru 73 do 81, a także znajdujące się od strony podwórza oficyny nie mają zbyt wielkich wartości zabytkowych i nie potrzebują dalszego umieszczania w rejestrze zabytków województwa dolnośląskiego. Decyzja jest jednoznaczna z usunięciem budynków także z ewidencji zabytków.

W 2005 r. cały historyczny układ Przedmieścia Oławskiego ze względu na walory urbanistyczne i architektoniczne został wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. Zamieszkiwane było ponad 100 mieszkań w wypisanych z rejestru kamienicach, a znaczna część lokatorów została już z budynków wykwaterowana. Obecnie planowane jest wyburzenie łącznie 15 budynków, w tym sześciu kamienic znajdujących się w ciągu ul. Pułaskiego.

Co powstanie na gruzach domów? Miasto planuje poszerzyć Pułaskiego i wybudować tam wydzielone z jezdni torowisko. Zresztą, pomysł ten nie jest nowy, ponieważ władze do jego realizacji szykują się od co najmniej kilku lat. Teraz projekt ten można bez problemu wprowadzić w życie, ponieważ nic nie blokuje możliwości wyburzenia kamienic.

d11ivc2

Planowana rozbiórka ma rozpocząć się w 2015 r., a pierwsze prace związane z poszerzeniem ulicy – prawdopodobnie na przełomie 2015 i 2016 r.

Na Facebooku ruszyła już akcja, mająca na celu zapobiegnięcie wyburzeniu kamienic – „Stop wyburzeniu kamienic na Pułaskiego/Małachowskiego we Wrocławiu”

d11ivc2

Podziel się opinią

Share

d11ivc2

d11ivc2
Więcej tematów