Trwa ładowanie...
dofbfft
11-07-2006 15:41

Studentki zostawiają swoich kolegów w tyle

Kobiety na amerykańskich uniwersytetach wypadają lepiej niż mężczyźni.
Bardziej przykładają się do nauki i walczą o wyróżnienia - pisze Tamar Lewin w "The New York Times".

dofbfft
dofbfft

- Nie lubię się zbytnio wysilać– mówi student Rick Kohn, który w sierpniu skończy studia na Uniwersytecie w Płn. Karolinie. – Wybieram najłatwiejsze zajęcia, które pozwolą mi szybko otrzymać tytuł magistra. Jego koleżanki są zdecydowanie ambitniejsze. Statystyki Ministerstwa Edukacji w USA pokazują, że mniej mężczyzn niż kobiet otrzymuje tytuł magistra i mężczyźni rzadziej kończą studia w ciągu 4-5 lat. Osiągają również gorsze wyniki niż kobiety.

Dwa sondaże w USA potwierdziły, że mężczyźni mniej się uczą, a więcej się bawią niż kobiety. Na elitarnych uniwersytetach: Harvardzie, Wisonsin i U.C.L.A czy Florida Atlantic kobiety zgarniają większość wyróżnień. Osiągają świetne wyniki mimo tego, że coraz więcej mężczyzn studiuje i częściej otrzymują tytuły akademickie niż dwadzieścia lat temu. Mężczyźni stanowią jednak 42% studentów w USA. I mimo ewidentnej dyskryminacji na rynku pracy, kobiety wypadają zdecydowanie lepiej na finiszu studiów.

W tym roku na Harvardzie 55% kobiet ukończyło studia z wyróźnieniem - o 5% więcej niż mężczyźni. Na uniwersytecie Florida Atlantic w Boca Raton kobiety stanowiły w tym roku 64% magistrów i otrzymały 75% wyróżnień. Oczywiście, w skali krajowej w wielu szkołach dominują mężczyźni: szczególnie w takich dziedzinach jak informatyka, inżynieria, fizyka.

Profesorowie pytani o wyniki mężczyzn podkreślają, że zazwyczaj obserwują dwa rodzaje studentów: wybitnie zdolnych i tych, którzy sobie nie radzą. Chłopcy są częściej wyrzucani ze szkół lub zawieszani, częściej mają też problemy emocjonalne. Więcej samobójstw odnotowuje się wśród chłopców. Socjologowie zaczęli więc mówić o "kryzysie młodych chłopców".

dofbfft

- Są znużeni, często brakuje im celu– mówi William Pollack, dyrektor Centrum Pomocy dla Młodych Mężczyzn w szpitalu McLean w Szkole Medycznej Harvardu. Być może kobiety stają się coraz silniejsze psychicznie i mają większą motywację, by walczyć na rynku pracy, gdzie wciąż są gorzej wynagradzane niż mężczyźni.

dofbfft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dofbfft
Więcej tematów