PolskaStudenci zachęcają do rejestracji w Fundacji DKMS

Studenci zachęcają do rejestracji w Fundacji DKMS

Po raz kolejny młodzi ludzie pokazują, że lubią i potrafią pomagać. 26 i 27 listopada studenci śląskich uczelni organizują akcję "Dwa wymazy & do bazy", podczas której będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

Studenci zachęcają do rejestracji w Fundacji DKMS
Źródło zdjęć: © Facebook / Oficjalny Profil Fundacji DKMS

Paulina Jaworska angażuje się w krzewienie idei dawstwa szpiku w środowisku akademickim. Jest Studencką Ambasadorką Fundacji DKMS Polska, jednak jej działania nie są gołosłowne - we wrześniu sama została dawcą szpiku.

- Dwa lata temu zarejestrowałam się właśnie podczas akcji przy Uniwersytecie Śląskim. W czerwcu dostałam telefon, że mogę być dawcą, przeszłam już szczegółowe badania krwi, a w sierpniu dostałam potwierdzenie - będę dawcą. We wrześniu pobrano mi szpik z talerza kości biodrowej. Trafił on do 7-letniego chłopczyka - opowiada Paulina. - To naprawdę fantastyczne uczucie, że można w tak łatwy sposób pomóc innym. Dlatego też zdecydowałam się zostać Studenckim Ambasadorem DKMS i teraz sama zachęcam ludzi do rejestracji. Wystarczy poświęcić chwilę, a można uratować życie - dodaje.

Dawid Podsiadło i jego grupa Curly Heads także zostali w tym roku ambasadorami studenckiej akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. Do tej pory zarejestrowało się już ponad 37 tys. osób gotowych oddać innym cząstkę siebie.

Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi) może zostać potencjalnym dawcą. Sama rejestracja trwa chwilę - polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej, z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

W dniach 26 i 27 listopada od godz. 11:00 do 18:00 w Katowicach będzie można zarejestrować się w kilku miejscach: na wydziałach Nauk o Zdrowiu oraz Lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej, w budynkach CNTI, A i N Uniwersytetu Ekonomicznego. Na wydziałach Nauk Społecznych i Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego będzie można się rejestrować od godz. 12:00. W Gliwicach będzie zapisy będą trwały od godz. 8:00 do 16:00 na wydziałach Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)