"Strzeżcie się". Dżihadyści grożą Putinowi i "brutalnym Rosjanom"
Na kanałach powiązanych z Państwem Islamskim Prowincji Chorasan pojawiły się groźby skierowane do "brutalnych Rosjan" i Władimira Putina. "Strzeżcie się" - napisano.
W piątek doszło do zamachu terrorystycznego na halę koncertową Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą. Napastnicy otworzyli ogień do zgromadzonych, a następnie podłożyli ogień. Zginęło co najmniej 137 osób, a ponad 180 zostało rannych.
Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie Prowincji Chorasan. Rosyjskie służby zatrzymały czterech terrorystów - to obywatele Tadżykistanu. W sieci zaczęły pojawiać się filmy, jak rosyjskie służby znęcają się nad zatrzymanymi, jednemu z nich odcięto nawet nożem kawałek ucha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (ISKP), za pośrednictwem swojej medialnej organizacji Al-Azaim, wydało komunikat, w którym grożą "brutalnym Rosjanom" za znęcanie się nad więźniami.
"Do wszystkich brutalnych Rosjan, w tym do Putina. Przestańcie znęcać się i torturować jeńców z Państwa Islamskiego" - napisano na plakacie z wizerunkiem zamaskowanego mężczyzny z nożem.
"Strzeżcie się. Nie myślcie, że nie jesteśmy w stanie zemścić się za naszych uwięzionych braci. Udowodniliśmy wam piątkowym atakiem, że bojownicy Państwa Islamskiego mogą ukarać was za wasze okropności" - napisano w komunikacie.
Stwierdzono, że pokazywanie filmów z torturowanymi więźniami wywołało chęć zemsty "wśród tysięcy braci". "Tym razem zadamy takie ciosy, że wasze przyszłe pokolenia będą o tym pamiętać" - napisano.
"Zostaniecie zmasakrowani razem z waszymi dziećmi i kobietami bardzo szybko" - napisano.
Rosja kontra dżihadyści
Państwo Islamskie Prowincji Chorasan powstało w 2015 roku. Początkowo działało głównie w Afganistanie, jednak w kolejnych latach zaczęło się rozrastać. Współpracowników terrorystów zatrzymywano m.in. w Europie.
Rosja od lat jest celem działań Państwa Islamskiego. Dżihadyści mszczą się w ten sposób m.in. za działania Moskwy w Syrii, gdzie Rosja wspiera wojska reżimu Baszara al-Assada. Rosyjscy najemnicy uczestniczą także w walkach z bojówkami Państwa Islamskiego w Afryce, m.in. w Mali. W samej Rosji od lat rozbijane są komórki ISIS, które przeprowadzały ataki np. na bazy wojskowe w Dagestanie.
Czytaj więcej: