ŚwiatStrzelanina w Arizonie - kongresmenka w stanie ciężkim

Strzelanina w Arizonie - kongresmenka w stanie ciężkim

W strzelaninie w amerykańskim mieście Tucson w stanie Arizona zginęło sześć osób, a 13 zostało rannych. Wśród postrzelonych jest Gabrielle Giffords, zasiadająca w Kongresie z ramienia Partii Demokratycznej. Ranna w głowę, w stanie krytycznym trafiła szpitala. Zamachowiec, 22-letni Jared Lee Loughner został zatrzymany.

Strzelanina w Arizonie - kongresmenka w stanie ciężkim
Źródło zdjęć: © AP

Stan Giffords określa się jako krytyczny, ale lekarze mówią, że ma duże szanse na przeżycie. Wśród śmiertelnych ofiar są m.in.: 9-letnia dziewczynka, jeden ze współpracowników kongresmenki i miejscowy sędzia sądu federalnego John M. Roll.

Sprawcę aresztowano, kiedy usiłował zbiec z miejsca ataku. Jego motywy nie są na razie znane. Nie wiadomo też, czy 22-latek miał wspólnika.

Do zamachu doszło na ulicy przed sklepem, gdzie Giffords odbywała spotkanie z wyborcami. W pewnym momencie podszedł do niej młody człowiek (Loughner) w niebieskim dresie i sportowych butach i strzelił jej w głowę z pistoletu typu Glock. Kula przeszyła mózg na wskroś. Potem zamachowiec zaczął strzelać na oślep do zebranych wokół Giffords osób. Jeden z zebranych oddał strzał w kierunku zamachowca.

Początkowo sądzono, że kongresmenka nie żyje i taką wiadomość - jak się okazało, nieprawdziwą - podały najpierw światowe media.

USA modlą się za Giffords

W sprawie zamachu wypowiedział się prezydent Obama wzywając wszystkich Amerykanów do modlitw o wyzdrowienie Giffords.

Republikański senator z Arizony, były kandydat na prezydenta John McCain powiedział, że czyn zamachowca okrył go hańbą.

Ostro potępił sprawcę także nowy republikański przewodniczący Izby Reprezentantów, John Boehner.- Akty przemocy przeciwko publicznym funkcjonariuszom nie mają miejsca w naszym społeczeństwie. Atak na jednego z nich, jest atakiem na wszystkich - oświadczył.

Motyw zbrodni

Komentatorzy snują domysły co do politycznego podłoża zbrodni.

Arizona była w ostatnich miesiącach terenem zażartego sporu po uchwaleniu przez miejscową legislaturę ustawy przeciwko nielegalnym imigrantom. Krytycy ustawy oskarżyli jej autorów o rasizm, gdyż w praktyce wymierzona jest ona w imigrantów latynoskich.

Giffords była obiektem napastliwych ataków i pogróżek w czasie debaty nad reformą opieki zdrowotnej, którą popierała, jak przeważająca większość Demokratów. Groźby kierowano wtedy do wielu ustawodawców demokratycznych.

Giffords poparła większość inicjatyw legislacyjnych prezydenta Obamy, ale w Arizonie uchodzi za konserwatywną Demokratkę - jest np. zdecydowanym przeciwnikiem ograniczeń dotyczących prawa do posiadania broni palnej. Poparła też ustawę przeciw nielegalnym imigrantom, forsowaną głównie przez Republikanów w Arizonie.

W izbie Reprezentantów zasiada od sześciu lat. Jej mąż, kapitan marynarki wojennej Mark Kelly, był członkiem załogi promu kosmicznego Endeavour w czasie jednej z jego misji orbitalnej.

Kim jest zamachowiec?

Sprawca zamachu, Jared Loughner, ogłaszał ostatnio na YouTube swoje teksty zawierające bliżej nieokreślone pogróżki wskazujące na polityczny radykalizm o niejasnym odcieniu. Jako swoje ulubione lektury wymieniał "Manifest Komunistyczny" Karola Marxa i "Mein Kampf" Adolfa Hitlera.

Szeryf z Tucson, gdzie doszło do masakry, Clarence Dupnik, powiedział, że napastnik jest osobą niezrównoważoną i "miał w przeszłości problemy". Jak się okazało, Loughner przez pewien czas leczył się psychiatrycznie.

Źródło artykułu:PAP
śmierćarizonausa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (448)