Strzały w czasie obchodów rocznicy śmierci Arafata
W czasie zgromadzenia
z okazji obchodów trzeciej rocznicy śmierci Jasera Arafata w
centrum miasta Gaza doszło do wymiany ognia - podali świadkowie.
Na odgłos strzałów ludzie
zaczęli uciekać w panice. Nie ma dotąd doniesień o ofiarach.
12.11.2007 | aktual.: 12.11.2007 12:48
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/obchody-rocznicy-smierci-arafata-6038636974724225g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/obchody-rocznicy-smierci-arafata-6038636974724225g )
Obchody śmierci Arafata
Nie wiadomo, kto otworzył ogień. Dobiegają końca trzydniowe palestyńskie obchody rocznicy śmierci - 11 listopada 2004 roku - lidera palestyńskiej walki o prawo do samostanowienia Jasera Arafata. Radykalna organizacja palestyńska Hamas postawiła w Strefie Gazy w stan gotowości zbrojne oddziały.
Według agencji AFP, w Gazie mogło zgromadzić się nawet do 250-300 tysięcy ludzi.
Nad tłumem uczestników tej największej jak do tej pory manifestacji Fatahu w Gazie widnieją portrety Arafata oraz żółte sztandary organizacji i flagi palestyńskie.
Bezpośrednio przed uroczystościami proprezydencki Fatah zaapelował do swych zwolenników, by przybyli bez broni, co pozwoliłoby uniknąć starć z rywalizującym z Fatahem Hamasem.
Kontrolujący Strefę Gazy radykalny Hamas przed manifestacją postawił swych bojowników w stan gotowości, wzmacniając środki bezpieczeństwa w mieście.
Główne uroczystości rocznicowe odbywały się w Ramalli na Zachodnim Brzegu Jordanu. W Gazie siły Hamasu udaremniły podjętą przez związanych z Fatahem studentów próbę zorganizowania wiecu w mieście. Doszło do starć, w których co najmniej trzech demonstrantów zostało poważnie rannych. Kilka osób zatrzymano. Zdaniem obserwatorów, sytuacja może powtórzyć się w czasie wiecu Fatahu.
Prezydent Autonomii Mahmud Abbas na uroczystościach rocznicowych w Ramalli oddał hołd Jaserowi Arafatowi; wykorzystał też okazję, by podkreślić "historyczną szansę" dla powstania niepodległej Palestyny, jaką stanowić mają planowane przed końcem roku rozmowy bliskowschodnie w Annapolis w Stanach Zjednoczonych.
Abbas odsłonił uroczyście w Ramalli kamienno-szklane mauzoleum Jasera Arafata.
Arafat o niepodległą Palestynę walczył przez kilkadziesiąt lat. Był (od 1996 r.) prezydentem Autonomii Palestyńskiej a wcześniej - przewodniczącym Organizacji Wyzwolenia Palestyny i założycielem w 1958 roku partii Fatah. Otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1994 roku wraz z politykami Izraela Icchakiem Rabinem i Szimonem Peresem. W ostatnich latach życia był krytykowany za dyktatorski sposób rządzenia. Zmarł 11 listopada 2004 roku we francuskim szpitalu wojskowym w wieku 75 lat.