Strzały 25 minut po ogłoszeniu zawieszenia broni
Agencja AFP poinformowała, że rozejm na wschodzie Ukrainy, który obowiązuje od północy z soboty na niedzielę, jest raczej respektowany. Dochodzi jednak do incydentów. Obie strony konfliktu oskarżają się wzajemnie o łamanie zawieszenia broni.
15.02.2015 | aktual.: 15.02.2015 04:08
Według francuskiej agencji, w pierwszych godzinach obowiązywania rozejmu na wschodzie Ukrainy często było słuchać wystrzały z broni automatycznej. Nie dochodziło jednak do ostrzałów artyleryjskich.
Zawieszenie broni jest przestrzegane, jak poinformowała AFP, m.in. w pobliżu Mariupola, portu nad Morzem Azowskim, i miasta Debalcewe, gdzie jeszcze w sobotę toczyły się zacięte walki.
Tymczasem władze Ukrainy podały, że 25 minut po północy siły ukraińskie zostały ostrzelane przez rebeliantów w okolicach wsi Zołote w obwodzie ługańskim.
25 minut po ogłoszeniu zawieszenia broni w konflikcie na wschodniej Ukrainie prorosyjscy separatyści ostrzelali pozycje ukraińskich sił rządowych we wsi Zołote w obwodzie ługańskim - poinformowało dowództwo operacji antyterrorystycznej w Kijowie.
- Punkt kontrolny ukraińskich wojskowych w okolicach Zołote o godz. 00.25 został ostrzelany z moździerzy z terytorium, gdzie rozlokowani są tak zwani "kozaczkowie" - oświadczono w dowództwie agencji Interfax-Ukraina.
Agencja podała, że przedstawiciel Ukrainy we wspólnym centrum kontaktowym ds. kryzysu na Ukrainie, generał Ołeksandr Rozmazin poprosił działającą w regionie walk misję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz reprezentanta Rosji generała Aleksandra Wiaznikowa o odnotowanie naruszenia porozumienia o rozejmie.
Natomiast separatyści poinformowali, że o ostrzelaniu w kilku miejscach ich pozycji przez siły rządowe.
Od północy czasu ukraińskiego, czyli od godz. 23 w Polsce, na wschodniej Ukrainie obowiązuje rozejm, uzgodniony w nowym porozumieniu pokojowym. Porozumienie przewiduje m.in. zawieszenie broni między siłami ukraińskimi a rebeliantami, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej szerokości od 50 do 70 km; obie strony konfliktu mają opuścić tę strefę w ciągu 14 dni.
W czwartek po kilkunastu godzinach rozmów w Mińsku kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydenci Rosji Władimir Putin, Ukrainy Petro Poroszenko i Francji Francois Hollande wynegocjowali porozumienie o uregulowaniu trwającego od kwietnia 2014 roku konfliktu w Donbasie. Dokument został podpisany przez członków grupy kontaktowej OBWE-Ukraina-Rosja oraz przedstawicieli prorosyjskich separatystów.
Zawieszenie broni wynegocjowano w ramach zakończonego w czwartek spotkania przywódców państw tzw. formatu normandzkiego: kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Francji Francois Hollande'a, prezydenta Poroszenki oraz prezydenta Rosji Władimira Putina.