Polska"Strażnik Pamięci" - wręczenie nagrody

"Strażnik Pamięci" - wręczenie nagrody

Tuż przed Świętem Niepodległości na uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie zasłużeni dla promocji polskiej historii otrzymali prestiżowe wyróżnienia - nagrody Strażnik Pamięci. Statuetki otrzymali Dariusz Malejonek, Maciej Świrski oraz Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek.

"Strażnik Pamięci" - wręczenie nagrody
Źródło zdjęć: © Do Rzeczy

09.11.2015 | aktual.: 10.11.2015 01:41

Dariusz Malejonek, kompozytor, wokalista i gitarzysta, otrzymał nagrodę w kategorii Twórca za projekty muzyczne "Panny Wyklęte" i "Panny Wygnane" vol. 1 i 2. - Czuję się strażnikiem prawdy. Mam marzenie, by kolejną płytę zrobić o kobietach ratujących Żydów i zaprosić do niej ludzi z zagranicy. Tak, by pokazać całemu światu, że Polacy mają piękną historię - powiedział po odebraniu wyróżnienia.

Maciej Świrski, założyciel i prezes Reduty Dobrego Imienia, odebrał statuetkę Strażnika Pamięci w kategorii Instytucja za powołanie stowarzyszenia, które skutecznie broni dobrego imienia Polski. - Do tej pory Reduta Dobrego Imienia nadal zrobiła za mało, ale ta nagroda jeszcze bardziej nas mobilizuje. Ta statuetka jest wyrazem uznania, ale też pokazaniem kierunku, w którym powinnyśmy iść jako naród - podkreślił laureat.

Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek - sponsorzy Masztu Wolności na rondzie Zgrupowania AK "Radosław" w Warszawie - otrzymali nagrodę Strażnika Pamięci w kategorii Mecenas.

- Chciałbym wyrazić nadzieję, że wszyscy zebrani tutaj razem zrobimy wszystko, żeby Polska była zawsze krajem wolnym, mądrym i postępowym, czego Państwu i sobie życzę - powiedział Nowakowski.

"Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium” – mawiał marszałek Józef Piłsudski, jeden z ojców polskiej niepodległości. Tygodnik „Do Rzeczy” i miesięcznik „Historia Do Rzeczy” od początku swojego istnienia wiele miejsca poświęcają przeszłości naszego kraju, jej nie tylko jasnym, lecz także ciemnym stronom, ludziom, którzy za Polskę przelewali krew, i tym, którzy ją budowali.

W tym roku uroczystość uświetnił występ Ani Rusowicz, Lilu oraz Marceliny – artystek, które zaśpiewały piosenki z projektu „Panny Wyklęte”.

– Nagroda Strażnik Pamięci już na stałe zagościła na mapie ważnych wydarzeń kulturalnych i społecznych w Polsce – powiedział Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” i przewodniczący Kapituły Konkursowej. – Dzięki naszym laureatom, ludziom i instytucjom w sposób szczególny dbającym o pamięć historyczną nagroda Strażnika stała się ważnym wydarzeniem. Jak podkreślił, ta edycja różni się od poprzednich tym, że Honorowy Patronat nad nią objął prezydent Andrzej Duda.

Patronat prezydenta to element realizacji zapowiadanej przez niego polityki historycznej. – Przeszłość jest jednym z fundamentów wspólnoty politycznej, ponieważ pamięć o wspólnej przeszłości łączy ludzi, którzy ją współtworzą. Historia przechowuje wzorce postępowania i tradycje, które kształtują charakter całej zbiorowości – powiedział Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

– Pierwsze lata transformacji systemowej to przekonywanie Polaków do odcięcia się od swojej historii, bo nasza przeszłość ma stanowić przeszkodę dla modernizacji Polski. Tymczasem nasza historia jest nie tylko powodem do dumy, lecz także naszym zasobem, wartością, która służy konfrontacji z wyzwaniami, przed którymi teraz staje Polska - podkreślił Kolarski.

W ubiegłym roku statuetki Strażnika Pamięci zostały przyznane: prof. Andrzejowi Nowakowi – za konsekwencję, stanowczość i odwagę w prezentowaniu historii Polski; portalowi internetowemu Polskiego Radia – w uznaniu za internetowe serwisy, poświęcone wybitnym postaciom i przełomowym wydarzeniom z najnowszej historii, a także firmie Tauron, która sfinansowała produkcję filmu „Jack Strong”.

W tym roku z kilkuset zgłoszeń od czytelników Kapituła Konkursowa wyłoniła laureatów w trzech kategoriach: Twórca, Mecenas i Instytucja. To właśnie z grona tych finalistów wybrani zostali ostateczni zwycięzcy konkursu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)