Straż Graniczna policzyła: tyle osób przybyło na Euro
Podczas Euro 2012 granicę Polski przekroczyło 2,5 mln podróżnych; najwięcej - milion - zgłosiło się do kontroli na granicy z Ukrainą; po około 600 tys. zostało odprawionych na granicy z Białorusią i na lotniskach - poinformowała Straż Graniczna.
03.07.2012 | aktual.: 03.07.2012 17:23
Najliczniejszą grupę kibiców stanowili obywatele Ukrainy (ok. 40 tys.), Rosji (ok. 30 tys.), Niemiec (ok. 15 tys.), Irlandii (ok. 14 tys.), Czech (ok. 10 tys.) i Hiszpanii (ok. 6 tys.). Znacznie więcej, niż zazwyczaj przyjechało obywateli Szwecji, Litwy, Włoch i Portugalii - poinformowała w przesłanym komunikacie Straż Graniczna. Jak podano, dwie trzecie skontrolowanych podróżnych stanowili cudzoziemcy.
SG podała, że ruch graniczny wzrósł średnio o ok. 15 tys. podróżnych dziennie w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku i 7 tys. podróżnych dziennie w porównaniu z majem br. Rzecznik prasowy komendanta głównego SG Justyna Szmidt wyjaśniła, że w czasie, gdy wzrósł ruch związany z Euro, zmalał ruch lokalny.
Na czas mistrzostw wprowadzono kontrolę na wewnętrznej granicy Schengen. Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej od 4 czerwca do 1 lipca odprawili ponad 11,5 tys. osób, większość na granicy z Niemcami.
- W ciągu niemalże miesiąca trwania piłkarskich mistrzostw na odcinku polsko-niemieckiej granicy nie zanotowano żadnych incydentów - poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Anna Galon. - Odprawiliśmy około 10 tys. obcokrajowców podróżujących dwoma tys. pojazdów, głównie Niemców, Czechów, Holendrów, Irlandczyków, Greków, Ukraińców i Rosjan oraz przedstawicieli innych krajów europejskich. Największe natężenie przejazdu kibiców odnotowaliśmy w Świecku, Jędrzychowicach i Kołbaskowie - powiedziała Galon.
Na lotnisku Poznań-Ławica skontrolowano ponad 1,5 tys. obcokrajowców podróżujących w obszarze Schengen samolotami czarterowymi z grupami kibiców. Nie było potrzeby odmówienia wjazdu któremukolwiek z kontrolowanych kibiców z powodów bezpieczeństwa.
Z kolei celnicy na przejściach granicznych z Ukrainą i Białorusią w woj. lubelskim odprawili ponad 36 tys. kibiców - poinformowała rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej Marzena Siemieniuk.
Najwięcej fanów piłki nożnej wybierało przejście graniczne z Ukrainą w Hrebennem. Tędy podróżowali oni do Lwowa, gdzie rozgrywane były trzy mecze fazy grupowej. - W Hrebennem, w obu kierunkach - do Polski i na Ukrainę - odprawiliśmy w sumie blisko 17 tys. kibiców - powiedziała Siemieniuk.
Około 30 proc. wszystkich kibiców odprawionych przez celników w Lubelskiem stanowili Rosjanie. Korzystali oni najczęściej z przejścia kolejowego i drogowego z Białorusią w Terespolu. Wielu z nich jechało na turniej do Polski i wracało do Rosji specjalnymi pociągami, uruchomionymi na czas Euro 2012. Granicę w województwie lubelskim przekraczali kibice różnych narodowości m.in. Niemcy, Szwedzi, Duńczycy, Portugalczycy, Holendrzy, ale też Japończycy, Chińczycy, Kanadyjczycy, Rumuni, Łotysze.
W czasie turnieju w celu usprawnienia odpraw na czterech głównych przejściach granicznych z Ukrainą (w Dorohusku, Hrebennem, Medyce, Korczowej) wprowadzono m.in.: kontrolę w jednym miejscu oraz kontrolę podróżnych z wykorzystaniem pasów Euro. W dni przedmeczowe, meczowe i pomeczowe wyznaczono dodatkowe stanowiska do kontroli paszportowej i pasy odpraw do kontroli pojazdów. Wykorzystano również mobilne pojazdy, tzw. schengenbusy.
Podczas kontroli na granicy wewnętrznej Schengen (odcinek granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą) skontrolowano blisko 29 tys. osób, z których 98,6 proc. stanowili cudzoziemcy. Zatrzymano 14 cudzoziemców, w tym 8 za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i dwie osoby za posiadanie narkotyków. Nie zezwolono na wjazd do Polski 22 cudzoziemcom, prawie we wszystkich przypadkach powodem był brak wymaganych dokumentów.
We wzmocnieniu bezpieczeństwa granic wzięło udział 95 funkcjonariuszy służb granicznych z krajów UE oraz 10 obserwatorów z państw trzecich - Chorwacji, Rosji i Ukrainy. Przebywali oni na granicy zewnętrznej UE oraz na lotnisku Warszawa-Okęcie. Przy ich udziale zatrzymano 14 osób i odmówiono wjazdu 101 cudzoziemcom.