Trwa ładowanie...
d1nx9bu
d1nx9bu
IAR

Strajk okupacyjny w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Protest górników na Śląsku zaostrza się. W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaczął się strajk okupacyjny. Górnicy mają jeden cel - chcą odwołania prezesa Jarosława Zagórowskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1nx9bu

Resort skarbu, większościowy udziałowiec publicznej spółki, zażądał zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Ministerstwo zaznaczyło, że ma to związek z wejściem w życie nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Resort chce, by walne zgromadzenie przegłosowało uchwały dotyczące zmian w radzie nadzorczej i w statucie spółki. Resort skarbu chce też przeprowadzenia audytu.

W komunikacie Rafał Baniak, wiceminister skarbu państwa, zwraca się do strajkujących, domagających się zwolnienia prezesa spółki: "Zwołanie walnego zgromadzenia i dokonanie zmian w radzie nadzorczej wymaga jednak czasu(...). Apelujemy więc do strony związkowej o zawieszenie strajku w tym czasie, powrót do rozmów i do pracy, by nie pogarszać i tak już bardzo trudnej sytuacji spółki." Górnicy nie wydobywają węgla, a wielu z nich nie opuszcza kopalni.

d1nx9bu

Część załóg zjeżdża na dół z początkiem każdej zmiany, by zapewnić bezpieczeństwo zakładu. Po powrocie na powierzchnię górnicy pozostają na terenie przedsiębiorstwa. Zostają ci, którzy chcą i mają taką możliwość. Związkowcy zapowiadają protest aż do skutku.

Dodatkowo w kopalni Zofiówka głodówkę prowadzi 10 osób. We wtorek strajk głodowy mają rozpocząć też górnicy w kopalni Borynia.

Ranni podczas manifestacji

W poniedziałek przed siedzibą JSW protestowało kilka tysięcy osób. Po południu doszło do starć części manifestujących z policją. Funkcjonariusze użyli m.in. armatek wodnych i broni gładkolufowej. Rannych zostało 12 osób.

Protokół uzgodnień i rozbieżności

d1nx9bu

W piątek zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej i związkowcy podpisali protokół uzgodnień i rozbieżności. - Protokół jest kompromisem, nie oznacza porozumienia - mówił dawny działacz "Solidarności" Longin Komołowski, który pełnił rolę mediatora.

Bezterminowy strajk w kopalniach JSW trwa od 28 stycznia. Wcześniej zarząd spółki ogłosił plan oszczędnościowy przekonując, że jest on konieczny, aby trwale poprawić kondycję firmy

d1nx9bu

Podziel się opinią

Share
d1nx9bu
d1nx9bu
Więcej tematów