Trwa ładowanie...

Strajk nauczycieli – urlop i zasiłek z powodu nieczynnych szkół. Jak możemy zająć się dziećmi podczas strajku nauczycieli?

Strajk nauczycieli najprawdopodobniej rozpocznie się 8 kwietnia. W związku z zaangażowaniem nauczycieli w strajk (ok. 90 proc.) wiele placówek będzie zamkniętych. Sprawdzamy, co może zrobić rodzic, aby zapewnić dziecku opiekę podczas strajku nauczycieli.

Strajk nauczycieli – urlop i zasiłek z powodu nieczynnych szkół. Jak możemy zająć się dziećmi podczas strajku nauczycieli?Źródło: iStock.com
d3c67vo
d3c67vo

Strajk nauczycieli – urlop wypoczynkowy dla rodziców

Jednym z najłatwiejszych rozwiązań dla wszystkich rodziców będzie wzięcie urlopu wypoczynkowego na czas strajku nauczycieli. W ciągu roku każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę przysługuje 20 dni urlopu (jeżeli jego staż pracy jest mniejszy niż 10 lat) lub 26 dni (jeżeli staż jest większy niż 10 lat).
Niestety w przypadku urlopu wypoczynkowego, pracodawca nie ma obowiązku zaakceptować naszego wniosku.

Urlop na żądanie podczas strajku nauczycieli

Drugim rozwiązaniem może być wzięcie urlopu na żądanie. To rozwiązanie również przysługuje wszystkim osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. W ciągu roku każdemu pracownikowi przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Zgodnie z prawem wniosek o udzielenie wolnego w tym przypadku możemy złożyć najpóźniej w dniu, w którym mieliśmy się stawić w pracy.

Zasiłek opiekuńczy z powodu strajku nauczycieli

Zasiłek opiekuńczy możemy otrzymać nie tylko w sytuacji choroby dziecka. Wolne przysługuje nam również, kiedy szkoła lub przedszkole są nieczynne. Tutaj jest jednak kilka warunków, które muszą być spełnione, aby rodzic mógł ubiegać się o zasiłek:

  • Przysługuje tylko do 8 roku życia dziecka
  • Informacja o tym, że placówka będzie nieczynna, została przekazana na mniej niż 7 dni przed zamknięciem szkoły lub przedszkola
  • Można się o niego ubiegać, jeżeli inny członek rodziny nie może zająć się dzieckiem
d3c67vo

Jeżeli wszystkie warunki zostały spełnione, a pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub prowadzi działalność gospodarczą, wówczas może ubiegać się o przyznanie zasiłku.

Zasiłek opiekuńczy może być przyznawany na 60 dni w roku, a jego wysokość to 80 proc miesięcznych poborów.

Aby otrzymać zasiłek, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę muszą złożyć u pracodawcy wypełniony wniosek na druku ZUS Z-15 oraz oświadczenie o niespodziewanym zamknięciu szkoły lub przedszkola (czasem oświadczenie musi być wystawione przez szkołę).
Osoby prowadzące własna działalność gospodarczą powinny złożyć w ZUS-ie zaświadczenie Z-36 oraz odpowiedni druk Z-3.

d3c67vo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c67vo
Więcej tematów