Trwa ładowanie...

Strajk Kobiet w całej Polsce. Julia Przyłębska przerywa milczenie

Protesty kobiet nie ustają. Wywołała je decyzja Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Julia Przyłębska zapewnia teraz, że orzeczenie TK "nie jest wymierzone w kogokolwiek i nie powinno być przez nikogo wykorzystywane do wywoływania napięć społecznych".

Share
Julia Przyłębska o protestach kobiet. Mówi o manipulacji
Julia Przyłębska o protestach kobiet. Mówi o manipulacjiŹródło: East News, fot: Adam Jankowski, REPORTER
d444oz5

- Ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu - powiedziała PAP we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Przyłębska stwierdziła też, że orzeczenie TK nie jest wymierzone w kogokolwiek. Dodała, że "nie powinno być przez nikogo wykorzystywane do wywoływania napięć społecznych".

- Trybunał Konstytucyjny orzekł wyłącznie w kwestii przesłanki eugenicznej uzasadniającej przerywanie ciąży - dodała

Zobacz też: Strajk Kobiet. Anna Korcz o aborcji ze względu na wady płodu: ja bym się zastanowiła

Julia Przyłębska uznała za "całkowicie bezzasadne" oskarżenia o pozbawianie kobiet prawa wyboru, gdy podczas ciąży zagrożone jest ich życie lub zdrowie.

d444oz5

Z kolei "manipulacją" nazwała Przyłębska twierdzenie, że orzeczenie TK to cios wymierzony w osiągnięcia nauk medycznych. Prezes TK oceniła, że orzeczenie Trybunału nie zabrania badań prenatalnych.

- Przeciwnie: wskazuje, że Rzeczpospolita Polska, zgodnie z konstytucją, zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia i zdrowia, a jednym ze środków tej ochrony, w przypadku kobiet w ciąży, są badania prenatalne - powiedziała Przyłębska w rozmowie z PAP.

Julia Przyłębska o protestach kobiet: efekt dezinformacji

Odnosząc się do protestów kobiet, Julia Przyłębska stwierdziła, że "podziały wywoływane są przez dezinformację, nieprawidłowe przedstawianie znaczenia wydanego wyroku i jego treści, nawoływanie do wychodzenia na ulicę, kiedy obowiązują ograniczenia w organizowaniu zgromadzeń służące właśnie ochronie życia i zdrowia".

- Akceptowanie agresji, brutalnego i wulgarnego języka, zachęcanie do dewastowania mienia publicznego i miejsc kultu religijnego, bezczeszczenia miejsc pamięci, symboli polskiej kultury, zakłócania modlitwy, a więc prawa do sprawowania praktyk religijnych, to jawny gwałt na prawach, które chroni także konstytucja - stwierdziła Julia Przyłębska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d444oz5

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d444oz5
d444oz5
Więcej tematów