Trwa ładowanie...

Strajk Kobiet. Barbara Nowacka dostała gazem. "Pokazywała legitymację poselską"

Strajk Kobiet maszerował przez Warszawę. Obecni byli posłowie m.in. z Koalicji Obywatelskiej. Jak podała Małgorzata Tracz z Zielonych, Barbara Nowacka dostała gazem na Trasie Łazienkowej, gdzie doszło do blokady protestu.

Share
Strajk Kobiet. Barbara Nowacka dostała gazem?
Strajk Kobiet. Barbara Nowacka dostała gazem?Źródło: Twitter, Fot: Małgorzata Tracz
d39rc80

O sprawie posłanka poinformowała na Twitterze. Jak mówi Małgorzata Tracz w rozmowie z Wirtualną Polską, protest w ramach Strajku Kobiet przeniósł się z ulicy Marszałkowskiej na Trasę Łazienkowską.

- Część osób usiadła na jezdni. Byłyśmy z innymi posłankami, by monitorować sytuację. Policjanci ustawili się w szeregu razem z tarczami, jedną dziewczynę chwycili i wciągnęli w tłum - opowiada Tracz WP. Dodaje, że chciała jej pomóc, wówczas policjanci ruszyli na protestujących.

d39rc80

- Barbara mówi, że pokazywała legitymację poselską, próbowała ich zatrzymać i wtedy dostała gazem - mówi posłanka. Tracz wspomina, że do akcji przystąpili medycy, którzy podali Nowackiej sól fizjologiczną. Na pytanie, czy ktoś jeszcze ucierpiał podczas akcji, odparła: pod opieką medyczną była tylko Barbara Nowacka - powiedziała Tracz.

Do sprawy odniosła się sama zainteresowana. Barbara Nowacka w rozmowie z TVN24 stwierdziła, że doszło do "niemądrej akcji policji".

Opowiadała, że gdy młodzi ludzie blokowali Trasę Łazienkowską, w pewnym momencie doszło do "agresywnych ruchów". Interweniowały obecne na miejscu posłanki. - Pojawili się policjanci. Trzymałam mandat poselski, dostałam gazem - powiedziała Nowacka. - To jest patent policji na zastraszanie, ale kobiety nie będą się ich bały - dodała.

d39rc80

Z kolei rzecznik Komendy Stołecznej Policji zaznacza, że sprawa będzie wyjaśniana.

- To było realne zagrożenie dla nich - tłumaczył na antenie TVN24 nadkom. Sylwester Marczak, mówiąc o osobach, które blokowały Trasę Łazienkowską. Jak dodał, co najmniej kilkanaście osób zostało zatrzymanych. Wśród nich znalazł się 17-latek, który miał naruszyć nietykalność cielesną policjanta. - Trzy przypadki dotyczą przestępstw - podkreślił nadkom. Marczak.

Strajk Kobiet. Policja weszła w tłum. Doszło do szarpaniny

Strajk Kobiet. Barbara Nowacka potraktowana gazem. Skarga do policji?

Głos zabrał również poseł Michał Szczerba z KO. "Ustalamy odpowiedzialnych dowódców w celu złożenia skargi do Komendy Stołecznej Policji" - czytamy w sieci. Polityk zamieścił również nagranie z miejsca zdarzenia.

d39rc80

- Funkcjonariusze nie przyznają się, odsyłają nas do Komendy Stołecznej Policji, będziemy tę sprawę wyjaśniać - zaznaczył poseł Szczerba w rozmowie z WP. - To nie jest pierwszy raz w ostatnich dwóch tygodniach, gdy wobec posłów są wykorzystywane takie środki - powiedział. Dodał, że zamierza interweniować na komendzie na ul. Jagiellońskiej, gdzie trafił zatrzymany 17-latek.

- Wiem tyle, że policja otoczyła uczestników strajku. Oni zeszli na dół na Trasę Łazienkowską i tam chyba ich gazowali - tak z kolei mówiła w rozmowie z reporterem WP Pawłem Orlikowskim Marta Lempart, komentując zdjęcie, które opublikowała posłanka.

Strajk Kobiet kolejny raz zebrał się w Warszawie, by wyrazić swój sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Doszło do kilku starć z policją. Jak podaje nieoficjalnie PAP, funkcjonariusze zatrzymali co najmniej 10 osób. Manifestacja zakończyła się około godziny 19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d39rc80

Podziel się opinią

Share
d39rc80
d39rc80
Więcej tematów