Trwa ładowanie...

Stowarzyszenie Patria Nostra: apel ws. przepisów o "polskich obozach zagłady"

• Organizacja apeluje o zmiany w projekcie rządowej ustawy
• Zdaniem prawników stowarzyszenia proponowane zapisy nie są precyzyjne
• Ich zdaniem może to prowadzić do umarzania spraw przez sądy karne
• Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej karania za słowa "polskie obozy zagłady"

Share
Stowarzyszenie Patria Nostra: apel ws. przepisów o "polskich obozach zagłady"Źródło: freeimages.com
d3autdk

Stowarzyszenie od lat walczy z używaniem tego typu sformułowań, twierdząc że prowadzą do fałszowania historii. We wtorek rząd przyjął projekt przepisów wprowadzających karę trzech lat więzienia za przypisywanie Polakom odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie Trzeciej Rzeszy.

Jednak według prawników stowarzyszenia projekt jest niewystarczająco precyzyjny, co może prowadzić do umarzania spraw przez sądy karne.

- Może też być nieskuteczny w przypadku obywateli innych państw - uważa mecenas Lech Obara, reprezentujący Stowarzyszenie Patria Nostra. Wyjaśnia, że nie będzie bowiem można użyć wobec nich Europejskiego Nakazu Aresztowania, który stosuje się tylko w przypadku przestępstw zagrożonych karą powyżej trzech lat więzienia.

d3autdk

Mecenas Szymon Topa dodaje, że obawy budzi też wyłączenie odpowiedzialności naukowców. Może bowiem dojść do sytuacji, że nauczyciel, który przedstawiałby w szkole fałszywy obraz historii, zostałby pociągnięty do odpowiedzialności, a magister, który napisałby to w pracy naukowej, uniknąłby kary.

Prawnicy stowarzyszenia Patria Nostra liczą na to, że na etapie prac sejmowych zostaną wprowadzone zmiany w proponowanych przepisach.

d3autdk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3autdk
d3autdk
Więcej tematów