Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP. Premier podjął decyzję
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, na mocy których przedłużone zostało obowiązywanie II i III stopnia alarmowego w Polsce. Alarmy dotyczą m.in. kwestii cyberbezpieczeństwa w kraju. Jak długo będą obowiązywać?
W czwartek 30 listopada Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że premier wprowadził drugi stopień alarmowy - BRAVO oraz trzeci stopień alarmowy - CHARLIE-CRP na terytorium całej Polski. Drugi stopień alarmowy (BRAVO) został natomiast wprowadzony dla polskiej infrastruktury energetycznej, znajdującej się poza granicami RP.
Przedłużenie stopni alarmowych BRAVO oraz CHARLIE-CRP. Na jak długo?
Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wprowadzone stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP będą obowiązywały od 1 grudnia 2023 do 28 lutego 2024 roku. RCB podkreśla, że "stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania". Co dla obywateli oznacza ich wprowadzenie?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do Sejmu z dzieckiem? Co myślą na ten temat Polacy?
Stopnie alarmowe w Polsce. Co oznaczają alerty BRAVO i CHARLIE-CRP?
Stopnie alarmowe w Polsce są podzielone na cztery poziomy. Jak na rządowym portalu gov.pl informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, są one wprowadzane "w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia". Stopnie CRP są natomiast wprowadzane w przypadku zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Co oznacza wprowadzenie stopni BRAVO i CHARLIE-CRP? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w komunikacie wyjaśnia, że:
- stopień CHARLIE-CRP jest trzecim, w czterostopniowej skali. Wprowadza się go w przypadku wystąpienia "zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu",
- stopień BRAVO jest natomiast drugim w czterostopniowej skali. Wprowadza się go w przypadku "zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym". Jak wyjaśnia RCB, wprowadzenie go oznacza, że służby posiadają informację potencjalnym zagrożeniu. W związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.