RegionalneWarszawaSto lat po Wielkiej Wojnie (SPACERY PO ŻOLIBORZU)

Sto lat po Wielkiej Wojnie (SPACERY PO ŻOLIBORZU)

Poznaj militarną przeszłość Żoliborza

Sto lat po Wielkiej Wojnie (SPACERY PO ŻOLIBORZU)

Sto lat temu, w 1914 roku, kiedy wybuchła I wojna światowa, Żoliborz jeszcze nie istniał.* Zamiast niego na północ od Śródmieścia rozciągała się zmilitaryzowana strefa poligonów, zabudowań wojskowych i fortów, przecięta strategiczną obwodową linią kolejową z Dworcem Kowelskim (dziś Gdańskim).* Jakakolwiek cywilna murowana zabudowa była na tym terenie zakazana przepisami wojskowymi.* W 1918 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, wśród porosyjskich reliktów budowli wojskowych rodziła się dopiero nowa dzielnica Warszawy*, nabierając takiego kształtu, jaki znamy obecnie. Trzeba było jednak wojny światowej, i upadku dotychczasowego porządku społeczno-politycznego w regionie, by rozpoczęcie tego procesu stało się możliwe.

Z tej okazji Stowarzyszenie Masław zaprasza na cykl bezpłatnych wycieczek „Sto lat po Wielkiej Wojnie – z przeszłości Twierdzy Warszawa na Żoliborzu”. Chcemy pokazać ślady tamtej dawnej, XIX-wiecznej rzeczywistości, które widoczne są do dziś w specyfice dzielnicy - mówią organizatorzy - Nasi przewodnicy przeprowadzą uczestników chronologicznie przez lata 1834–1921. Zaczniemy od wybudowanej po powstaniu listopadowym Cytadeli i rozbiórki starego Żoliborza. Następnie przyjrzymy się zabudowie esplanady i stworzeniu Powązkowskiego Pola Wojennego. Cykl zamkniemy na Powązkach, gdzie założony po 1918 roku rosyjski cmentarz wojskowy stał się jedną z najważniejszych nekropolii odrodzonej Polski. Chcemy także mocno zaakcentować rocznicę rozpoczęcia wojny, ponieważ militarna klęska Rosji w tym właśnie konflikcie zbrojnym pozwoliła na rozkwit Żoliborza jako dzielnicy Warszawy.

PROGRAM:
7 września 2014 r.

Cytadela warszawska od wewnątrz

ZBIÓRKA: godz. 12.00, Brama Powązkowska (Żoliborska) przy ul.Dymińskiej
PROWADZĄCY: dr. Paweł Brudek, Andrzej Buczyński

Uwaga! Obowiązują zapisy! Zgłoszenia do 31 sierpnia 2014 r. na adres: maslaw.org@gmail.comProsimy w tytule dopisać„rejestracja na wycieczkę po Cytadeli”.

Podczas spaceru obejrzymy wnętrze cytadeli Aleksandrowskiej, która przez dziesiątki lat odgrywała rolę warszawskiej Bastylii. To właśnie jej działa i załoga były groźbą stale wiszącą nad tymi, którzy mieli jakiekolwiek aspiracje wolnościowe nad Wisłą. Gdy, wraz z rozwojem techniki wojskowej, znacząco zmniejszała się użyteczność cytadeli w przypadku wybuchu konfliktu międzynarodowego, nadal utrzymywano ją w roli zaplecza. Stała się wtedy siedzibą dla różnych zarządów i instytucji Warszawskiego Okręgu Wojskowego, miejscem skoszarowania wielu oddziałów wojskowych, magazynowania sprzętu, żywności itp. Na wycieczce będzie można zobaczyć zachowane budynki znajdujące się w części cytadeli administrowanej dziś przez wojsko. Opowiemy też o obiektach już nieistniejących, takich jak cerkiew forteczna, koszary żołnierskie, oficerskie budynki mieszkalne, kancelarie i sztaby różnych zarządów wojskowych, stajnie, magazyny, piekarnia, więzienie czy szpital.

13 września 2014 r.

Forty na esplanadzie cytadeli, część 1. Forty Siergieja (Sokolnickiego), Gieorgija (Haukego) i Pawła (Mierosławskiego)

ZBIÓRKA: godz. 12.00, wejście do Parku Żeromskiego przy pl. Wilsona (od strony ul. Mickiewicza)
PROWADZĄCY: dr. Paweł Brudek, Andrzej Buczyński

Podczas spaceru zwiedzimy przykryty szklanym dachem dziedziniec fortu Siergieja (Sokolnickiego) i pomieszczenia podziemne. Poznamy historię placów Wilsona i Inwalidów, upamiętniających I wojnę światową. Obejrzymy również zakopane przy Placu Inwalidów
niemieckie schrony bojowe z 1944 r. Opowiemy historię rozebranych w okresie międzywojennym fortów zewnętrznych cytadeli (lunet): fortu Gieorgija (po 1921 r. Haukego) i fortu Pawła (po 1921 r. Mierosławskiego). Przypomnimy przeszłość Dworca Kowelskiego (obecnie Gdańskiego), głównego dworca wojskowego cytadeli.

27 września 2014 r.

Forty na esplanadzie cytadeli, część 2. Forty Władimir (Legionów) i Aleksiej (Traugutta)

ZBIÓRKA: godz. 12.00, Brama Nowomiejska przy ul. Zakroczymskiej
PROWADZĄCY: dr. Paweł Brudek, Andrzej Buczyński

Podczas spaceru zwiedzimy dwa zachowane forty zewnętrzne cytadeli: fort Władimira (po 1921 r. Legionów) i fort Aleksieja (po 1921 r. Traugutta), powstałe w połowie XIX w. Zobaczymy zarówno ciekawe, nawiązujące do średniowiecza części nadziemne, jak także podziemne korytarze Władimira, odkryte dopiero niedawno. Obejrzymy symboliczny kamień na pamiątkę dyktatora powstania styczniowego Romualda Traugutta i członków powstańczego Rządu Narodowego, powieszonych przy forcie Władimira 5 sierpnia 1864 r., czyli 150 lat temu. Zajrzymy do galerii przeciwskarpowej Aleksieja i obejrzymy niemiecki schron na wale – pamiątkę z 1944 r. To tu rozgrywała się akcja jednego z tomików przygód Pana Samochodzika, Tajemnice warszawskich fortów, autorstwa Tomasza Olszakowskiego (czyli Andrzeja Pilipiuka).

4 października 2014 r.

Powązkowskie Pole Wojenne − okno wystawowe armii carów

ZBIÓRKA: godz. 12.00, róg ul. Duchnickiej i Powązkowskiej
PROWADZĄCY: dr. Paweł Brudek, Andrzej Buczyński

Pospacerujemy po dawnym carskim poligonie i jego obozach. Obejrzymy nieliczne zachowane budynki i place koszarowe, gdzie ćwiczono sołdatów z dalekich guberni Rosji. Poznamy ich życie codzienne i święta obchodzone podczas letnich zgrupowań wojsk, a także tradycje i historie z życia pułków. Wspomnimy też o niezachowanych już obiektach: cerkwiach, kasynach, koszarach i magazynach. Ponadto zwiedzimy fragment Powązkowskich Zakładów Intendentury, z reliktami dość oryginalnego elewatora zbożowego projektu Olimpa Starynkiewicza, brata słynnego prezydenta Warszawy.

11 października 2014 r.

Carski Marymont

ZBIÓRKA: godz. 12.00, wyjście z Metra Marymont na Halę Marymoncką przy ul. Słowackiego
PROWADZĄCY: dr. Paweł Brudek, Andrzej Buczyński

Podczas spaceru zobaczymy ukryte na ul. Jelinka dawne koszary marymonckie. Dowiemy się, jakie wojska kwaterowały w nich do wybuchu Wielkiej Wojny. Poznamy ich historie i tradycje. Ponadto na osiedlu „Potok” poszukamy miejsca,w którym w pierwszych latach XX w. została założona filia prawosławnego klasztoru żeńskiego z Leśnej. Sprawdzimy, jak wygląda rozpięty między blokami ziemno –
wodny punkt oporu Buraków, element Twierdzy Warszawa, i wreszcie, na koniec, poznamy wojskową przeszłość Kolonii Kościuszki na Elbląskiej.

18 października 2014 r.

Nekropolia caratu i niepodległej Polski – Powązki Wojskowe 1912–1921

ZBIÓRKA: godz. 12.00, brama główna Cmentarza Powązkowskiego Wojskowego
PROWADZĄCY: dr. Paweł Brudek, Andrzej Buczyński

Podczas spaceru po cmentarzu odwiedzimy najstarsze groby, należące do rosyjskich i polskich żołnierzy z okresu I wojny światowej i odradzania się państwa polskiego. Zobaczymy m.in. mogiłę tatarskiego sierżanta z I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego, Aleksandra Hozmana Mirzy Sulkiewicza, poległego na Wołyniu w 1916 r., oraz groby polskich żołnierzy, którzy padli ofiarą komunistycznego zamachu na cytadeli w 1923 r.

Obraz
spacerwycieczkaspacery
Wybrane dla Ciebie
Węgierska pokusa PiS [OPINIA]
Tomasz P. Terlikowski
Komentarze (0)