ŚwiatSteinbach zabiega w parlamencie UE o poparcie dla wypędzonych

Steinbach zabiega w parlamencie UE o poparcie dla wypędzonych

Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) zwrócił się do Parlamentu Europejskiego o wezwanie Polski do uchylenia "bezprawnych ustaw" o przejęciu niemieckiej własności po II wojnie - podała w czwartek przewodnicząca BdV Erika Steinbach.

05.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Inicjatywa BdV dotyczy także Słowenii, gdzie władze Jugosławii dokonały po r. 1945 wywłaszczenia ludności niemieckojęzycznej.

Precedensem dla takiej interwencji w unijnym parlamencie w Strasburgu może być zdaniem Związku Wypędzonych (BdV) przypadek Czech.

W oświadczeniu z 15 kwietnia 1999 r. parlament Unii Europejskiej w Strasburgu wezwał rząd Republiki Czeskiej do uchylenia ustaw i dekretów z lat 1945 i 1946, dotyczących przymusowego wysiedlenia grup mniejszości narodowych z ówczesnej Czechosłowacji.

W przypadku Polski chodzi o akty prawne z 6 maja 1945 r. oraz z 3 stycznia i 8 marca 1946 r., dotyczące przejęcia niemieckiego mienia.

Zdaniem BdV rozpatrzenie wniosku jest szczególnie pilne wobec toczonej w Polsce dyskusji o reprywatyzacji wywłaszczonego w latach 1944 - 1962 mienia.

Uchwalona przez polski Sejm 11 stycznia 2001 r. ustawa, odrzucona następnie przez polskiego prezydenta Kwaśniewskiego, zawiera postanowienia, które całkowicie wykluczają z restytucyjnych regulacji zainteresowanych niemieckich wypędzonych. Gdyby tak miało pozostać, byłoby to nie do pogodzenia z europejskim systemem wartości - czytamy w oświadczeniu BdV. (aka)

niemcyueustawy
Komentarze (0)