ŚwiatSteinbach zabiega w parlamencie UE o poparcie dla wypędzonych

Steinbach zabiega w parlamencie UE o poparcie dla wypędzonych

Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) zwrócił się do Parlamentu Europejskiego o wezwanie Polski do uchylenia "bezprawnych ustaw" o przejęciu niemieckiej własności po II wojnie - podała w czwartek przewodnicząca BdV Erika Steinbach.

Inicjatywa BdV dotyczy także Słowenii, gdzie władze Jugosławii dokonały po r. 1945 wywłaszczenia ludności niemieckojęzycznej.

Precedensem dla takiej interwencji w unijnym parlamencie w Strasburgu może być zdaniem Związku Wypędzonych (BdV) przypadek Czech.

W oświadczeniu z 15 kwietnia 1999 r. parlament Unii Europejskiej w Strasburgu wezwał rząd Republiki Czeskiej do uchylenia ustaw i dekretów z lat 1945 i 1946, dotyczących przymusowego wysiedlenia grup mniejszości narodowych z ówczesnej Czechosłowacji.

W przypadku Polski chodzi o akty prawne z 6 maja 1945 r. oraz z 3 stycznia i 8 marca 1946 r., dotyczące przejęcia niemieckiego mienia.

Zdaniem BdV rozpatrzenie wniosku jest szczególnie pilne wobec toczonej w Polsce dyskusji o reprywatyzacji wywłaszczonego w latach 1944 - 1962 mienia.

Uchwalona przez polski Sejm 11 stycznia 2001 r. ustawa, odrzucona następnie przez polskiego prezydenta Kwaśniewskiego, zawiera postanowienia, które całkowicie wykluczają z restytucyjnych regulacji zainteresowanych niemieckich wypędzonych. Gdyby tak miało pozostać, byłoby to nie do pogodzenia z europejskim systemem wartości - czytamy w oświadczeniu BdV. (aka)

niemcyueustawy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)