Trwa ładowanie...

Stary dworzec PKP w Poznaniu znów będzie służył pasażerom!

Już wkrótce poznaniacy znów będą mogli kupować bilety w odnowionym budynku starego dworca PKP. Obiekt zostanie także powiększony o hotel i biurowce.

Stary dworzec PKP w Poznaniu znów będzie służył pasażerom!Źródło: wizualizacja, fot: TriGranit
d3tc8du
d3tc8du

Stary budynek dworca PKP w Poznaniu zamknięto jesienią 2013 r. po tym, jak zakończono budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. To w nim mieszczą się teraz nowe dworce PKP i PKS oraz centrum handlowe Poznań City Center.

Od początku jednak mieszkańcom nie podobało się zamknięcie starego budynku, który znajdował się bezpośrednio nad peronami. Z nowego dworca na perony znajdujące się po stronie zachodniej trzeba jeszcze dojść spory kawałek drogi.

Przez długi czas nie było wiadomo, co stanie się z zamkniętym na głucho od blisko dwóch lat starym budynkiem dworca. Pojawiały się różne wersje, aż wreszcie 15 września władze Poznania i PKP rozwiały wszelkie wątpliwości.

- Chcemy przywrócić w tym budynku funkcję obsługi pasażerskiej, co ma nastąpić tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Jednocześnie chcemy, aby obiekt zawierał w sobie także funkcję hotelową i biurową – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

d3tc8du

W holu dawnego dworca znów pasażerowie będą mogli kupić bilet na podróż, skorzystać z informacji pasażerskiej lub coś zjeść. Będzie to jednak już zupełnie nowe miejsce, które przejdzie całkowitą metamorfozę. Przede wszystkim zmieni się fasada budynku – tutaj koncepcje są dwie.

- Jedna jest bardziej konserwatywna, zakładająca odtworzenie historycznej fasady dworca, a druga nieco bardziej nowoczesna, chociaż także nawiązująca do historycznego wyglądu budynku – mówi Bator.

O tym, która zwycięży, zdecydują poznaniacy w konsultacjach społecznych, które mają potrwać do końca października.

- Jeśli spory o to, który wariant wybrać, będą takie jak w moim domu, to czeka nas bardzo ciekawa dyskusja – mówi z uśmiechem Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

d3tc8du

Stary dworzec w nowej odsłonie to nie wszystko. Obiekt zostanie powiększony o cztery wieżowce wyglądem przypominające „Alfy” przy ul. Święty Marcin. Znajdą się w nich hotel i pomieszczenia biurowe.

- Początkowo byłem temu przeciwny, ale przekonało mnie to, że osoby pracujące w tych biurach będą dojeżdżać do Poznania pociągiem i wysiadając na dworcu, praktycznie od razu znajdą się w pracy – mówi Jaśkowiak.

(fot. wizualizacja)
Źródło: (fot. wizualizacja)

Miasto za inwestycję nie zapłaci ani złotówki, nie licząc zagospodarowania placu Dworcowego, gdzie m.in. mają powstać buspasy. Całość prac zrealizuje bowiem PKP we współpracy z firmą deweloperską TriGranit, która wcześniej zbudowała Zintegrowane Centrum Komunikacyjne.

d3tc8du

- Nie mamy jeszcze dokładnie oszacowanych kosztów, ale całość prac powinna się zakończyć w trzecim kwartale 2018 r. – zapowiada Bator, dodając jednak, że wcześniej ma zostać oddana do użytku część dworcowa z obsługą pasażerską.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się osiągnąć porozumienie i stary dworzec zostanie przywrócony mieszkańcom. Mam nadzieję, że ta inwestycja będzie jednym z punktów mojej kadencji, z której poznaniacy będą mnie później rozliczać – podsumowuje prezydent Jaśkowiak.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3tc8du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tc8du
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj