Trwa ładowanie...

Starlink nad Polską. Świetlisty pociąg satelitów widoczny jak na dłoni. To trzeba zobaczyć! Sprawdź godziny przelotów

Wyjątkowa okazja, aby zobaczyć nowy pociąg satelitów Starlink nad Polską nadarzy się w niedzielę w nocy z 16 na 17 maja. To zupełnie nowy zestaw satelitów o numerze L26, który rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę raptem kilkanaście godzin temu. Sprawdź godziny przelotów.

Satelity Starlink zostały wyniesione na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9Satelity Starlink zostały wyniesione na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9Źródło: East News
d1jy6zm

W niedzielę 16 maja, krótko po północy, rakieta Falcon 9 Space X wyniosła na orbitę nowy zestaw 52 satelitów Starlink, które będą krążyć wokół ziemi. Przelatujący na niebie pociąg Starlinków to niesamowite kosmiczne show, które można oglądać bez specjalistycznego sprzętu obserwacyjnego. Świetliste smugi widać gołym okiem z ziemi. Wystarczy, że zapadnie zmrok.

Starlink nad Polską. Widoczność najlepsza od miesięcy

52 satelity Starlink wyniesione na orbitę w niedzielę przez rakietę Falocn 9, będzie można zaobserwować również nad Polską. Co więcej, pierwszy po starcie przelot będzie odznaczał się wyjątkową widocznością, bo satelity będą jeszcze w zwartym szyku.

- Satelity będą zaledwie ok. 20 godzin po uwolnieniu, więc będą miały formę jasnej, świetlistej linii! To najlepsze warunki do obserwacji Starlinków od wielu miesięcy - czytamy na profilu "z Głową w gwiazdach".

d1jy6zm

W nocy, z niedzieli na poniedziałek, świetlisty pociąg Starlinków pojawi się na polskim niebie aż trzykrotnie, z czego dwa razy zobaczymy kosmiczny pokaz w pełnej okazałości.

Starlink nad Polską. Godziny przelotów

  • 16 maja, godz. 21.53
  • 16 maja, godz. 23:33
  • 17 maja, godz. 01:14

Na niebie wypatrujmy świetlistej smugi, tzw. pociągu Starlinków, która pojawi się na zachodnim horyzoncie o wskazanych godzinach. Starlinki nad Polską będą widoczne od 5 do 15 minut, zatem czasu na obserwację będzie sporo.

Starlink. Projekt Elona Muska

Starlinki to niewielkie satelity wynoszone na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9. Ich twórcą jest należący do milionera Elona Muska Space X. Sieć satelitów ma za zadanie dostarczyć satelitarny internet w najodleglejsze zakątki ziemi. Głównie do krajów tzw. Globalnego Południa pozbawionych infrastruktury naziemnej.

Start rakiety Elona Muska. Projekt Starlink podbija kosmos

Ale internet Starlink jest dostępny również w Polsce, choć jego cena w naszym kraju jest wysoka. Składa się na nią miesięczny abonament w wysokości 448 zł, jednorazowy zakup sprzętu niezbędnego do odbioru za 2269 zł oraz koszty dostawy wynoszące 276 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jy6zm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jy6zm
Więcej tematów