Trwa ładowanie...

Starlink nad Polską. Nowe daty przelotów. Kiedy oglądać dziś? Tyle kosztuje internet od Elona Muska

Od tygodnia nad Polską możemy oglądać satelity Starlink Elona Muska. 16 maja startuje rakieta Falcon 9 z nową porcją satelitów. Są już nowe daty przelotów nad Polską. Twórca Space X wyniósł na orbitę dziesiątki satelitów, które mają zapewnić dostęp do internetu na całym świecie. Ale na razie w Polsce to bardzo droga oferta.

Share
Starlink
StarlinkŹródło: PAP, fot: PAP/EPA/Peter Komka
d3iqtj1

Starlink nad Polską. Widoczność będzie gorsza

Satelity Starlink od tygodnia niemal każdego dnia przelatują nad Polską. To niesamowite zjawisko możemy oglądać gołym okiem, o ile pozwala na to pogoda. Przeloty o najlepszej widoczności, póki co, mamy za sobą. Ale to nie powód, żeby zarzucić obserwację. W ciągu kilku najbliższych dni pociąg Starlinków wciąż będzie widoczny na niebie w Polsce. Charakterystyczne "wagoniki" na niebie najlepiej oglądać z mało oświetlonych miejsc, poza centrum miasta. Wówczas możemy liczyć na najlepsze widowisko.

Starlink nad Polską. Daty przelotów. Kiedy oglądać satelity Muska?

Satelity Starlink Elona Muska w Polsce będą widoczne do 17 maja. Co prawda widoczność w najbliższych jest określana przez Starlink Trackera mianem "średniej", ale wciąż możemy liczyć na udane widowisko. W niedzielę 16 maja Falcon 9 umieści na orbicie kolejną partię 52 satelitów Starlink, które przelecą nad Polską pierwszy raz już w niedzielę wieczore o godzinie 21:54, 23:34 oraz w poniedziałek 1:14.

Oto daty i godziny przelotów Starlinków:

  • 16 maja, godz. 21.32
  • 16 maja, godz. 21.53
  • 16 maja, godz. 23:33
  • 17 maja, godz. 01:14
  • 17 maja, godz. 02.54

*wytłuszczone daty, to przeloty nowych satelitów wyniesionych na orbitę 15 maja przez rakietę Falcon 9

Starlink. Co to jest?

System Starlink powstał w 2015 roku w firmie SpaceX Elona Muska. Kilkadziesiąt tysięcy satelitów wyniesionych na orbitę okołoziemską, ma zapewniać szybki dostęp do internetu na całym świecie. Sieć powstała głównie z myślą o użytkownikach tzw. Globalnego Południa oraz obszarach słabo zaludnionych. Nie wszyscy podchodzą jednak z optymizmem do inicjatywy Elona Muska. Część naukowców uważa, że taka liczba satelitów na niskiej wysokości odbije się negatywnie na badaniu kosmosu.

d3iqtj1

Starlink. Cena internetu w Polsce od Elona Muska

Inną kwestią jest cena dostępu do internetu Starlink, która jest uzależniona od kraju, w którym chcemy skorzystać z systemu. W Polsce są to koszty niemałe. Jak wylicza oficjalna strona Starlink, na której można składać zamówienia, na terenie naszego kraju to wydatek rzędu 2,5 tys. zł na start plus miesięczny abonament.

  • Sprzęt do odbioru internetu - 2269,00 zł
  • Wysyłka i obsługa - 276,00 zł
  • Miesięczny abonament - 449,00 zł

Ww krajach tzw. Globalnego Południa jak np. Tanzania czy Etiopia cena jest niższa i wynosi 99 dolarów, które dodatkowo mają zostać całkowicie zrefundowane.

Start rakiety Elona Muska. Projekt Starlink podbija kosmos

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3iqtj1

Podziel się opinią

Share
d3iqtj1
d3iqtj1
Więcej tematów