Trwa ładowanie...

Pół miliona opłaconych zamówień na Starlinka. Ogromne pieniądze dla SpaceX

SpaceX podczas ostatniej transmisji, w której trakcie na orbitę poleciał 26. zestaw satelitów Starlink pochwalił się, że już pół miliona osób złożyło i opłaciło zamówienia na swój terminal. Oznacza to, że ponad pół miliona osób zapłaciło równowartość około 99 USD i czeka na swój sprzęt.

SpaceX. Starlink może być prawdziwą żyłą złotaSpaceX. Starlink może być prawdziwą żyłą złotaŹródło: SpaceX
dcgm0m8
dcgm0m8

SpaceX zbierając zapisy w Stanach Zjednoczonych sprawdzał też zainteresowanie usługą Starlink. Zainteresowanie okazało się duże, bo zebrało się ponad 700 000 chętnych osób. W tamtym czasie nie wiązało się to jednak z żadną opłatą, więc nie było to też do końca wiarygodne.

SpaceX ma pół miliona zamówień na Starlinka

W lutym tego roku uruchomiono zapisy w wielu regionach świata umożliwiono złożenie zamówienia na usługę, równoznacznego z wpłatą depozytu. W zależności od kraju jest to równowartość około 99 USD + podatek VAT. W Polsce depozyt ten kosztował 449 PLN. Pod koniec 2021 roku każdy ma otrzymać terminal.

Zainteresowanie tą usługą jest spore i oznacza, że już teraz SpaceX mogłoby zarabiać na niej nawet 50 mln USD miesięcznie. Problemem jest tylko to, że nie ma jeszcze tylu dostępnych terminali. SpaceX do każdego dopłaca około 1000 USD.

Lexus LC 500 Convertible - dla ludzi z Internetu

Utrudnienia w nadawaniu satelity Starlink

Elon Musk zapewnia, że wszyscy, którzy do tej pory złożyli zamówienie, otrzymają swoje zestawy i będą mogli korzystać z internetu z satelity. Utrudnienia mogłyby się pojawić dopiero w momencie, gdy w tym samym czasie z usługi zacznie korzystać kilka milionów osób.

dcgm0m8

Starlink adresowany jest do ludzi mieszkających na słabo zurbanizowanych terenach, duża liczba terminali w jednym miejscu mogłaby negatywnie wpływać na wydajność tej usługi.

Konkurencja Starlinka nie śpi

SpaceX musi mierzyć się nie tylko z technologicznymi ograniczeniami, ale także z konkurencyjnymi firmami. Swoje konstelacje dostarczające internet z orbity planuje stworzyć Amazon. W trakcie realizacji takiego projektu jest już OneWeb.

Obie spółki widzą w SpaceX rywala i próbują z nim walczyć nie tylko technologicznie, ale też przy pomocy regulatora, jakim jest FCC. Składają oni co jakiś czas protesty dotyczące zmian w licencji, jaką ma Starlink. Jak do tej pory FCC nie poddaje się jednak tym naciskom.

Źródło: CNBC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dcgm0m8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcgm0m8
Więcej tematów