PolskaStarcie gigantów w Warszawie

Starcie gigantów w Warszawie

Kampania wyborcza w Warszawie zapowiada się w tym roku na pojedynek gigantów: w walce o głosy warszawiaków zmierzą się premier Jarosław Kaczyński i szef PO Donald Tusk. "Jedynką" Lewicy i Demokratów będzie Marek Borowski. Samoobrona, LPR i PSL nie zdecydowały jeszcze, kto będzie otwierał ich listy w stolicy.

Starcie gigantów w Warszawie
Źródło zdjęć: © PAP

PiS prawdopodobnie zatwierdzi listy wyborcze w przyszłym tygodniu - ciągle trwa ich układanie. Na pewno "jedynką" w Warszawie będzie prezes partii, premier Jarosław Kaczyński. W poprzednich wyborach zagłosowało niego najwięcej, bo 171 tys. 129 warszawiaków. Startująca z pierwszego miejsca listy zwycięskiej w Warszawie PO Hanna Gronkiewicz-Waltz zdobyła wówczas ponad 137 tys. głosów.

Nie wiadomo ciągle, kto zdobędzie drugą pozycję na warszawskiej liście PiS. W grę wchodzą kandydaci koalicjantów PiS, np. Ruchu Odrodzenia Polski. Nieoficjalnie mówi się, że do Sejmu mógłby startować były premier Jan Olszewski.

W Warszawie do Senatu będzie startował obecny senator PiS, dawny działacz Komitetu Obrony Robotników, który wraz z żoną kierował Biurem Interwencji Komitetu Samoobrony Społecznej KOR - Zbigniew Romaszewski.

Sekretarz generalny PiS Joachim Brudziński potwierdził, że na listach PiS znajdą się także ministrowie rządu Jarosława Kaczyńskiego. Wiadomo m.in., że minister sportu Elżbieta Jakubiak otworzy listę w Siedlcach.

Wiadomo też, że do Sejmu będzie startował obecny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoni Macierewicz. Pierwsze miejsce otrzyma też szefowa resortu rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka - o ile tylko zdecyduje się na start. Media donoszą też, że w Łodzi "jedynką" będzie minister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Zarząd Platformy Obywatelskiej ma do końca tego tygodnia zatwierdzić listy kandydatów przygotowywane przez regionalne władze partii.

Pewne jest, że "jedynką" Platformy w Warszawie będzie Donald Tusk. Na kolejne, wysokie miejsca region proponuje posłów: Małgorzatę Kidawę-Błońską, Andrzeja Halickiego, Joannę Fabisiak, Jolantę Hibner i Andrzeja Czumę. Kidawa-Błońska, szefowa PO w Warszawie, powiedziała, że nie spodziewa się, żeby władze krajowe partii zakwestionowały taki wybór kandydatów.

Liderem koalicji Lewica i Demokraci (SLD, SdPl, PD, UP) na liście w okręgu warszawskim ma być szef SdPl Marek Borowski, który wygrał spór o pierwsze miejsce z wiceszefem klubu SLD Ryszardem Kaliszem. Kaliszowi przypadło ostatecznie drugie miejsce na liście.

Trzecią pozycję dostała posłanka SLD Katarzyna Piekarska. Z ostatniego miejsca w Warszawie będzie kandydował poseł Sojuszu Piotr Gadzinowski.

Ponadto w stolicy swój start planują także: były prezydent tego miasta, zarazem wiceszef Partii Demokratycznej Marcin Święcicki, była posłanka SLD, dziś stołeczna radna Mirosława Kątna (SdPl), szef Biura Programowego SLD Tomasz Kalita, przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów (młodzieżówki Sojuszu), Grzegorz Pietruczuk, Paulina Piechna (również FMS), a także sześciokrotny mistrz świata w zawodach motorowodnych Waldemar Marszałek.

Na razie nie wiadomo, kto będzie numerem jeden listy LPR w Warszawie (zgodnie z porozumieniem wyborczym Liga Polskich Rodzin przyjmie na swoje listy kandydatów UPR i Prawicy Rzeczypospolitej). Liga namawiała do tego lidera Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka, ale były marszałek Sejmu oświadczył w środę, że chce startować do Senatu z Piotrkowa Trybunalskiego.

Drugie miejsce na liście LPR ma zająć kandydat zaproponowany przez Unię Polityki Realnej. Skład list LPR ma być zaprezentowany na sobotnim kongresie Ligi.

Nie ma też jeszcze oficjalnych kandydatów Samoobrony w Warszawie. Lider partii Andrzej Lepper mówi, że cały czas są prowadzone rozmowy z różnymi organizacjami, stowarzyszeniami, związkami zawodowymi, m.in. ze Stowarzyszeniem "Nasze Miasto". Lepper zapowiada, że liderzy wszystkich list zostaną przedstawieni w piątek, podczas inauguracji kampanii wyborczej.

Również ludowcy nie przedstawili jeszcze listy w Warszawie - jest tylko lista alfabetyczna. Miejsca na niej maja być przyznane pod koniec tygodnia. PSL rozmawiało o starcie w stolicy z byłym szefem MON Radosławem Sikorskim, który jednak wybrał start z bydgoskiej listy PO. Trwa także tworzenie list w okręgu podwarszawskim.

Listy nie są jeszcze gotowe, mamy bardzo wielu szacownych kandydatów - powiedział Maciej Więckowski, szef zarządu okręgowego PiS, obejmującego zarówno okręg warszawski, jak i podwarszawski. Mimo to można spodziewać się, że w okręgu podwarszawskim listę PiS do Sejmu otworzy obecny marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Numerem dwa ma być szef Kancelarii Premiera Mariusz Błaszczak. Media podają też, że z tego okręgu wystartuje podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lena Dąbkowska-Cichocka.

W okręgu podwarszawskim listę PO otworzy wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Kolejni kandydaci to obecni posłowie Platformy: Andrzej Smirnow, Jadwiga Zakrzewska i Alicja Olechowska.

Listę LiD otwierać będzie prawdopodobnie były minister zdrowia Marek Balicki. Drugie miejsce przypaść może Michałowi Toberowi (SLD). "Trojkę" ma dostać były poseł Sojuszu i były współpracownik prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Robert Smoleń. Kandydatami mają także być: były wojewoda mazowiecki Leszek Mizieliński (SLD), sekretarz generalny FMS Konrad Gołota, a także rekomendowana przez PD siostra byłej minister sprawiedliwości Barbary Piwnik, Teresa.

"Jedynką" listy LPR będzie Artur Zawisza. Numerem dwa będzie Hanna Wujkowska - doradca szefa LPR Romana Giertycha w ministerstwie edukacji narodowej.

W okręgu podwarszawskim Samoobrona wystawi najprawdopodobniej na pierwszym miejscu p.o. szefa klubu parlamentarnego Krzysztofa Sikorę. Ze startu w wyborach zrezygnowała była minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata, która w poprzednich wyborach startowała z drugiego miejsca.

Liderem PSL w okręgu podwarszawskim będzie były poseł Stronnictwa, wiceszef partii, Janusz Piechociński. Do Senatu startuje m.in. aktor Wojciech Siemion.

W okręgu płocko-ciechanowskim o mandaty poselskie będą walczyć m.in. posłanki - PO Julia Pitera i SLD Jolanta Szymanek-Deresz (lista liD) oraz szef PSL Waldemar Pawlak, a także inny polityk ludowców Adam Struzik. Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądała lista PiS. Trwa również konstruowanie list w innym mazowieckim okręgu - w Radomiu. Wiadomo, że pierwsze miejsce na liście PiS zajmie poseł Marek Suski, a "jedynka" na liście PO przypadnie posłance Ewie Kopacz.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)