Trwa ładowanie...
d31019n

"Starcie" dyplomatów Rosji i Ukrainy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Do ostrej polemiki między ambasadorami Rosji i Ukrainy doszło w środę podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego sytuacji na wschodzie Ukrainy. Obaj dyplomaci zażądali od Rady działań, które położą kres fali przemocy w tym regionie.
Share
Jurij Siergiejew
Jurij SiergiejewŹródło: AFP, Fot: Andrew Burton
d31019n

Stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy ONZ Witalij Czurkin powiedział, że Rada Bezpieczeństwa powinna wezwać Ukrainę, by ta zakończyła "chaos wojskowy" i potwierdziła "konieczność uwzględnienia interesów wszystkich obywateli tego kraju".

Tymczasem ambasador Ukrainy przy ONZ Jurij Siergiejew wezwał Radę, by zażądała od Rosji wycofania ze wschodniej Ukrainy swoich żołnierzy i członków grup paramilitarnych, a także "setek Czeczenów, Kozaków i najemników".

Siergiejew powiedział, że Ukraina chce pokojowego rozwiązania konfliktu, ale - jak podkreślił - Rosja musi zakończyć destabilizację sytuacji i wspieranie separatyzmu.

Czurkin odpowiedział, że Rosja gotowa jest do dialogu i współpracy, ale pod warunkiem, że Ukraina przerwie "operację karną" na wschodzie kraju. Rosyjski dyplomata wyraził ubolewanie, że niektórzy członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ usprawiedliwiają "działania siłowe władza w Kijowie".

d31019n

Podziel się opinią

Share
d31019n
d31019n
Więcej tematów