Stany Zjednoczone nie zostawią Iraku
Senat USA ostatecznie zatwierdził
w poniedziałek prośbę Białego Domu o wyasygnowanie 87,5 miliarda
dolarów na utrzymanie wojsk oraz odbudowę Iraku i Afganistanu. "Stany Zjednoczone nie zostawią Iraku" - stwierdził senator Ted Stevens.
W ten sposób przez obie izby Kongresu przeszedł wniosek prezydenta USA George'a W. Busha przeznaczający w przyszłym roku 65 miliardów dolarów na utrzymanie wojsk w Iraku i Afganistanie oraz dodatkowe 18,6 mld dol. na odbudowę Iraku. Początkowo administracja Białego Domu chciała, aby drugi z tych funduszów wynosił 20,3 mld dol. - został jednak okrojony, jakkolwiek nieznacznie, przez kongresmanów.
Około czterech miliardów dolarów przeznaczono m.in. na odbudowę Afganistanu, międzynarodową misję pokojową w Liberii oraz pomoc dla Pakistanu i innych sojuszników USA.
"Nie pozostawimy Irakijczyków w chaosie, nie stworzymy próżni, którą szybko by wypełniły ugrupowania terrorystyczne" - powiedział w czasie debaty nad wnioskiem republikański senator Ted Stevens.
W piątek prośbę prezydenta Busha zatwierdziła Izba Reprezentantów. Dzień wcześniej Republikanie w Kongresie udaremnili projekt, aby amerykańskie fundusze na odbudowę Iraku zostały przyznane w formie pożyczki, a nie bezzwrotnego grantu, jak tego chce prezydent Bush.
Biały Dom zagroził, że zawetuje cały wniosek, jeśli kongresmani będą nalegać, aby pieniądze dla Iraku przekazać w formie pożyczki. Według administracji, takie rozwiązanie pogrążyłoby Irak w długach i utrudniło stabilizację sytuacji w tym kraju.